رئیس جمهوری سوریه در دیدار با هیئت الموحدین دروزی‌های لبنان که اخیرا به دمشق سفر کرده بود، تصریح کرد، رهبران برخی از کشورهای غربی و عربی با دمشق در ارتباط هستند اما می‌خواهند این مساله پنهان بماند.

 بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به تازگی با هیئتی از طایفه دروزی‌های لبنان به ریاست طلال ارسلان، رئیس حزب دموکراتیک در دمشق دیدار کرد.

این جلسه از برخی جوک‌هایی که رئیس‌جمهوری سوریه مطرح کرد، خالی نبود، مثل اشاره او به شوخی‌های برخی حامیانش که اخیرا با او کرده بودند مبنی بر اینکه مسی از بارسلون رفت اما اسد باقی ماند. این اظهارات در واکنش به کسانی بود که به براندازی او تهدید کرده بودند.

اسد در حالی‌که از جزئیات اوضاع داخلی لبنان اجتناب کرد، مقابل مهمانانش بر حمایتش از ثبات لبنان و گذشتن از اهانت‌های برخی طرف‌های لبنانی به سوریه تاکید و به اهمیت فعال سازی همکاری اقتصادی بین دو کشور اشاره کرد.

او ادامه داد: قانون سزار یا قیصر عملا دو کشور را مجازات می‌کند نه فقط سوریه را.

رئیس جمهوری سوریه یک روز پس از سفر گروهی از وزیران لبنانی به دمشق به منظور بررسی انتقال گاز مصر به لبنان از خاک سوریه با هیئت دروزی‌ها دیدار کرد و این بیانگر عمق روابط دوجانبه خصوصا در سطح رسمی است.

اسد در این دیدار که به گرمی و صمیمیت از دروزی‌ها استقبال کرد، گفت، بسیاری از رهبران کشورهای غربی و عربی با دمشق در ارتباط هستند اما می‌خواهند این مساله پنهان بماند.

رئیس‌جمهوری سوریه اینگونه ادامه داد: ضعیف‌ترین ایمانی که این مقامات و روسا دارند به آنها جرات اذعان به وجود ارتباط را نمی‌دهد.

وی افزود، همزمان با مراسم تحلیف خود پس از پیروزی مجدد در انتخابات، وزیر خارجه چین اصرار داشت که به دمشق سفر کند و این طرح چین حاوی پیام سیاسی بسیار مهمی است که به زودی در عمل دیده خواهد شد.

رئیس‌جمهوری سوریه عنوان کرد: یک مسؤول یا رهبر نباید با چشم‌های ظاهری‌اش ببیند زیرا ممکن است مه‌های مقابلش نگذارند بعضا خوب ببیند بلکه باید با چشم عقلش ببیند، آن زمان می‌تواند مسافت ۱۰۰۰ کیلومتر جلوتر را هم ببیند.

منابع نزدیک به ارسلان می‌گویند، سفر هیئت موحدین دروزی به دمشق و دیدارش با اسد امتداد تاریخ روابط مستحکم میان دروزی‌ها و سوریه است.

این منابع گفتند، این سفر، در زمان و شکل خود و نیز در روند و نتیجه حاوی پیام بسیاری است از جمله اینکه روابط بین لبنان و سوریه قدرتمندتر از قانون سزار آمریکاست.