معاون نخست وزیر روسیه اتهامات مطرح شده از سوی آژانس بین المللی انرژی علیه مسکو مبنی بر این که عمدا از عرضه گاز به اروپا خودداری کرده و باعث بالا رفتن قیمتها شده است را رد کرد.

الکساندرنواک به تلویزیون دولتی روسیه گفت: نه روسیه و نه شرکت گازپروم –صادرکننده انحصاری گاز روسیه – هیچ ارتباطی با بحران انرژی در اروپا ندارند. روسیه به میزان قابل توجهی گاز بیشتری به مشتریانش در اروپا مانند آلمان و ترکیه تحویل داده است.

نواک نگرش کوته بینانه اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا که سالهاست قراردادهای بلندمدت را کنار گذاشته اند و بخش انرژی را به سمت کاهش وابستگی به روسیه هدایت کرده اند را عامل بحران انرژی این منطقه معرفی کرد.

اروپا با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می کند که به افزایش شدید قیمتهای گاز و برق و رکوردزنی متوالی آنها در چند ماه گذشته منتهی شده است. ذخایر گاز این قاره به پایینترین میزان در بیش از یک دهه اخیر سقوط کرده اند و سردترین ماههای سال در اروپا تازه آغاز شده است.

معاون نخست وزیر روسیه گفت: روسیه آماده است تحویل گاز را افزایش دهد اما به قراردادهای بلندمدت نیاز دارد تا سرمایه گذاریها در تولید را توجیه کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نواک به اظهارات اخیر فاتح برول، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی پاسخ داد که روسیه را متهم کرده بود عرضه به بازار معاملات نقدی را با وجود قیمتهای بالا متوقف کرده است. وی گفت روسیه می تواند صادرات گاز را حداقل یک سوم افزایش دهد.

بعضی از تحلیلگران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند لهستان، روسیه را متهم می کنند از گاز و انرژی به عنوان اسلحه‌ای برای ادامه تاثیرگذاری بر بازار گاز اروپا و وادار کردن اروپا به پذیرش این که به خط لوله گازی نورد استریم ۲ نیاز دارد، استفاده می کنند. این خط لوله برای شروع فعالیت در انتظار مجوز رگولاتوری آلمان است. کرملین، پوتین و همه مقامات روسیه این اتهامات را رد کرده و سیاستهای گاز و انرژی اروپا در یک دهه اخیر را عامل بحران اخیر می دانند. رئیس جمهور روسیه اوایل ماه جاری اظهار کرده بود اتحادیه اروپا تنها می تواند سیاستهای خود را برای قیمت بالای گاز مقصر بداند چنانچه بعضی از اعضای این بلوک گاز ارزان روسیه را به قیمت بسیار بالاتری در داخل اتحادیه اروپا به فروش می رسانند.