پاییز سخت در راه است؛ هشداری که وزارت بهداشتی ها چندی است از آن سخن می گویند؛ کرونا اما ظاهرا عادی شده؛ صعود سوم را هم زد و پروتکلهای بهداشتی هم سیر نزولی دارند .

در حال حاضر بسیاری از مردم رعایت نمی کنند؛ با توجه به برگزاری کنکور و مسافرت هایی که در تعطیلات ماه گذشته مردم می رفتند و برگزاری تجمعات ما در منتظر موج شدید کرونا بودیم چرا که در این مسافرت ها و تجمعات خانواده درگیر می شدند با توجه به اینکه خانواده وقتی دچار بیماری شود شدت ان بیشتر خواهد بود.

زمانیکه تعداد بیماران و به ویژه بیماران بدحال افزایش یابد، طبیعتا میزان مرگ و میر هم بالا رفته و می‌توان انتظار افزایش تعداد مرگ و میرهای ناشی کووید-۱۹ را داشت. البته در حال حاضر با توجه به افزایش تجربه کادر درمان، ممکن است افرادی با وضعیت شدید هم چندین روز در آی سی یو باشند و سپس بهبود یابند، اما بازهم میزان مرگ و میر به دلیل افزایش ابتلا، بالا است.

بهترین راه پیشگیری از تمام ویروس‌هایی که حامل عفونت‌های دستگاه تنفسی در زمستان هستند، از آنفلوآنزا گرفته تا کووید-۱۹ و سایر ویروس‌ها، این است که ماسک بزنیم، دست‌هایمان را مرتب بشوییم و فاصله فیزیکی را رعایت کنیم. متاسفانه اکنون شاهدیم که تعداد زیادی از افراد ماسک نمی‌زنند. باید استفاده از ماسک اجباری شود تا در این صورت نگرانی ها کاهش یابد.

با توجه به اینکه در فصل سرما بیماری آنفلوآنزا در کشور رایج است و مردم با توجه به اینکه علائم این بیماری کاملا شبیه به کرونا است کمی می ترسند و کسی که آنفلوآنزا داشته باشد می تواند کرونا هم بگیرد بیشتر مردم به دلیل اینکه رعایت نمی کنند درگیر می شوند باید مانند دیگر کشورها هر فردی که رعایت نمی کند را جریمه کرد تا مردم یاد بگیرند که باید رعایت کنند این برای سلامتی خودشان است.

فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک در فصل سرما باید رعایت شود تا شاهد کاهش مرگ و میر در کشور باشیم.

در سال های گذشته آنفلونزا از آبان تا بهار بود و مردم با این بیماری سر و کله میزند اما با آمدن کرونا این بیماری شدت پیدا کرد مرگ و میر در آدم هایی که هم کرونا و آنفلوآنزا را با هم دارند بیشتر بوده است.

متاسفانه در کشور ما ماسک به جای اینکه روی بینی و دهان باشد روی چانه است مردم باید به رعایت کنند حتی باید قبل از دست زدن به چشم و دهان حتما باید دست را بشوند؛ در حال حاضر مردم باید با زندگی با کرونا عادت کنند چرا که این بیماری فعلا رفتنی نیست و تنها راها عدم انتقال این بیماری رعایت کردن است مردم هشدارها را جدی بگیرند.