چین یکی از اعضای پیمان شانگهای نیز به شمار می رود لذا تقویت مناسبات دوجانبه می تواند به توسعه مناسبات با دیگر کشورهای این پیمان اقتصادی نیز کمک کند.

حسین قیدر/ چینی ها می توانند در اجرای پروژه های کریدورشمال-جنوب، نفت و گاز، توسعه بنادر و غیره در کشورمان سرمایه گذاری کنند که این امر ویژگی مهمی بشمار می رود.

تسریع در اجرای سند همکاری ۲۵ ساله تهران-پکن سبب خنثی‌سازی دسیسه ایران‌هراسی می‌شود

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تحقق مفاد اسناد همکاری های بلند مدت با کشورها مانند چین می تواند جوّ رسانه ای و ایران‌هراسی ایجاد شده را از بین ببرد.

یعقوب رضازاده با اشاره به اهمیت تسریع در مسیر اجرای سند همکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین در سفر آتی رییس جمهور کشورمان به پکن، گفت: مطابق نظرکارشناسان سیاسی و حوزه بین الملل، برقراری روابط سیاسی پایدار در گرو همکاری های اقتصادی، فرهنگی و غیره میان کشورها است.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چینی ها یکی از اعضای دائم شورای امنیت بوده و این امر موضوع مهمی در مورد مواضع بین المللی بشمار می رود، اظهار کرد: در واقع توسعه مناسبات سیاسی با چینی ها می تواند مانعی بر سر راه تحقق سیاست های ضدایرانی غرب باشد.

وی ادامه داد: همچنین باید اذعان کرد چین دارای اقتصاد بزرگی بوده و این قدرت اقتصادی در حال رشد فزاینده است از این رو همکاری اقتصادی بلندمدت تهران و پکن می تواند به توسعه اقتصادی کشورمان کمک شایانی کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه تحقق مفاد اسناد همکاری های بلند مدت با کشورها مانند چین می تواند جو رسانه ای و ایران هراسی ایجاد شده را از بین ببرد، افزود: به عبارتی غربی ها می خواهند عنوان کنند ایران در بن بست سیاسی و اقتصادی قرار دارد لذا مشاهده می شود که به شدت از انعقاد چنین قراردادی ناراضی و عصبانی هستند.

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین باید یادآور شد چین یکی از اعضای پیمان شانگهای نیز به شمار می رود لذا تقویت مناسبات دوجانبه می تواند به توسعه مناسبات با دیگر کشورهای این پیمان اقتصادی نیز کمک کند.

بهره‌مندی از سرمایه‌گذاری چینی‌ها برای توسعه بنادر و پروژه‌های اقتصادی اهمیت دارد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: چینی ها می توانند در اجرای پروژه های کریدورشمال-جنوب، نفت و گاز، توسعه بنادر و غیره در کشورمان سرمایه گذاری کنند که این امر ویژگی مهمی بشمار می رود.

سیدعلی یزدی خواه در رابطه با اهمیت تسریع در مسیر اجرای سند همکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین، گفت: رویکرد کشورمان در حال حاضر مبتنی بر سیاست آسیامحوری است از این رو توسعه همه جانبه روابط با کشوری مانند چین دارای اهمیت ویژه ای است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تبیین همکاری های بلندمدت نوعی استراتژی محسوب می شود، اظهار کرد: چینی ها می توانند در اجرای پروژه های کریدورشمال-جنوب، نفت و گاز، توسعه بنادر و غیره سرمایه گذاری کنند که این امر ویژگی مهمی بشمار می رود.

وی با اشاره به اینکه خلیج فارس هاب انرژی دنیا تلقی می شود، ادامه داد: بنابراین چینی ها به دلیل توسعه یافتگی نیاز به انرژی بیشتر دارند از این رو همکاری آنها با کشورمان می تواند موجب ارزآوری و همچنین اقدامات توسعه ای شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه نباید فراموش کرد تعمیق همکاری های اقتصادی به توسعه همکاری های سیاسی و غیره نیز کمک می کند، افزود: امروزه چین به عنوان اقتصاد نوظهور دنیا بشمار می‌رود و این مهم در حالیست که ایران نیز قدرت منطقه‌ای است لذا همکاری های مشترک دو کشور می تواند به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه نیز کمک کند.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم در سفر آتی رییس جمهور کشورمان به چین مقدمات اجرایی شدن سند همکاری ۲۵ ساله فراهم شود تا شاهد بروز و ظهور هر چه سریع تر دستاوردهای این امر باشیم.