در چند ماه سال قیمت تمامی اقلام اعم از خوراکی و غیرخوراکی افزایش چشمگیری داشت که در این میان قشرکارگران در این گرانی ها قدرت خردیشان کاهش بافت.

افزایش چشمگیر قیمت مسکن، دلار،طلا و اقلام خوراکی اعم از گوشت،مرغ،برنج، روغن و… حکایت از سفره خالی کارگران در سال ۹۹ دارد و همه مسوولین به دنبال راهی برای تامین معیشت کارگران در نیمه دوم سال هستند و باید دید که مسوولان برای نیمه دوم سال چه برنامه‌ای دارند.

طبق آخرین آماری که در بین رسانه های داخلی و خارجی منتشر شده است نشان می دهد که قدرت خرید مردم ایران ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است که این نشان ازناکارآمدی خرابی اقتصاد ایران است.

این در شرایط است که برخی از کارشناسان معتقد هستند که افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹ در معیشت کارگران تاثیر بسزایی داشت اما این افزایش در سفره کارگران با وجود اینکه ۷ ماه  از سال جدید میگذرد دیده نشده است و این درصورتی است که همه اقلام در کشور ما افزایش چند برابری را داشته است.

با این وجود به جای اینکه بگویم قدرت خرید کارگران افزایش یافته باید بگویم ک ۸۰ درصد کارگران زیر خط مرگ هستند نه خط فقر.

توانایی خرید نیازمندان و کارگران پایین آمده است وگرنه که در شمال شهر تهران شاهد خرید گوشت های یک میلیون تومانی و هویج ۹۰ هزارتومانی هستیم و وقتی که میگویم قدرت خرید پایین آمده است کل جامعه را پوشش نمیدهد چرا که  برخی از اقشار این موضوع شامل حالشان نمی شود .

وقتی قدرت خرید کارگران پایین بیاید جامعه رو به فحشا،دزدی و خفت گیری شاهد خواهیم بود جامعه ای که مادر برای پول جگر گوشه تازه به دنیا آمده آش را ۳ میلیون تومان میفروشد تا بچه های دیگرش بتوانند گوشت و مواد غذایی بخورند یا مادر یا پدری فرزندش را جلوی ماشین میاندازد تا بتواند دیه ای بگیرند و خرج روزمره شان را بگذرانند این بلاهایی است که در جامعه ما به خاطر قدرت خرید شاهد هستیم.

ما برای کارگران و بازنشستگان میتوانیم بگویم یا زیر خط فقر هستند یا فقر مطلق و یا فقط زنده هستند که ما در جامعه شاهد قشر آخر هستیم مردمی که فقط زنده هستند و زندگی نمی کنند و از طرفی میبینیم که برخی از جوانان به خاطر کل کل مازراتی میلیاردی سوار می شوند و به گاردریل می زنندیا در وان شیر و توت میخوابند تا پوستشان خراب نشود اما برخی جوانان در زندگی روزمره خود مانده اند این اقتصاد را نمی توان گفت کاهش قدرت برای جامعه درخطر است بلکه فقط برای اقشاری که زنده هستند و زندگی نمی کنند است.

اگر ما اقتصاد مقاومتی را فقط روی کاغذ پیاده نمی کردیم الان این جامعه را نداشتیم و شرایط برای همه یکسان می بود اما متاسفانه اقتصاد مقاومتی فقط و فقط روی کاغذ قشنگ بود و اجرایی نشد، اجرایی نشد تا جامعه ما به جامعه ای مرده تبدیل شود. ای کاش وزیر اقتصاد ما و وزیر کار ما سری به کوچه پس کوچه های تهران می زدند و می دیدند که مردم در چه شرایطی زندگی می کنند نه اینکه از دور فقط نظاره کنند.

این فقر و گرسنگی کشیدن فقط ایمان مردم را می گیرند ما در این مدت شاهد بودیم که مردم شهرستان ها هر حیوانی را از گریه و کلاغ گرفته تا … میخوردند تا سیر شوند مسوولان بهتر است دیگر روی کاغذ کارهایشان را نگویند و عملی کنند تا این فقر ایمان مردم را نابود نکرده است مردم اگر ایمانشان را از دست دهند این ما هستیم که دربرابر خدا باید پاسخگو باشیم مردم بدون ایمان دست به دزدی و خفتگیری و.. میزنند ای کاش به این عوارض در جامعه هم توجه کنیم و دیگر وقت رسیدگی به مردم فرا رسیده است.