وزیر نیرو با تاکید بر لزوم اجرای دقیق برنامه‌های مدیریت مصرف برق در سراسر کشور گفت: با وجود رکوردهای افزایشی مصرف، شبکه سراسری برق پایدار است.

علی‌اکبر محرابیان امروز چهارشنبه در نشست مشترک با مدیران عامل شرکت‌های توزیع برق سراسر کشور ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدای خدمت به‌ویژه شهید آیت‌الله رئیسی و عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، افزود: وزارت نیرو از شروع به کار دولت سیزدهم، اقدام‌های جامعی را باهدف رفع ناترازی در صنعت برق در دستور کار قرارداد که از جمله مهم‌ترین این اقدام‌ها افزایش ظرفیت تولید برق به میزان بیش از ۹ هزار مگاوات بود.

وی ادامه داد: در سایه همکاری و تعامل خوب مجلس شورای اسلامی و هیات دولت، وزارت نیرو توانست با اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در دو بخش توسعه ظرفیت تولید و انتقال برق و نیز مدیریت مصرف اقدام‌های مؤثری را انجام دهد که نتیجه آن عبور موفق از دو اوج بار مصرف سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بود.

وزیر نیرو با اشاره به اجرای ۱۰۰ اقدام راهبردی برای عبور از اوج بار سال ۱۴۰۱، اجرای ۱۴۰ اقدام راهبردی برای عبور موفق از اوج بار سال ۱۴۰۲ و اجرای ۱۸۰ اقدام راهبردی دیگر برای عبور موفق از اوج بار سال ۱۴۰۳ خاطرنشان کرد: توسعه ظرفیت نیروگاهی، توسعه شبکه انتقال برق، توسعه پست‌ها، رفع محدودیت و مدیریت مصرف از جمله برنامه‌های کلی بود که در سه سال گذشته به‌صورت جدی دنبال و به تأمین برق پایدار در سراسر کشور منجر شد.

محرابیان با تأکید بر نقش مؤثر اجرای برنامه‌ها و اقدام‌های راهبردی در تأمین برق برای بخش‌های مختلف مصرف‌کننده در فصل گرم سال گفت: باتوجه‌به افزایش شدید مصرف برق در فصل گرم سال جاری نیاز است تا برنامه‌های مدیریت مصرف برق با جدیت بیشتری استمرار یابد.

حفظ پایداری شبکه سراسری برق با وجود رکوردهای افزایشی مصرف

وی ادامه داد: با اینکه روز گذشته (سه‌شنبه) تقاضای مصرف برق کل کشور به بیش از ۷۷ هزار مگاوات رسید و این میزان تقاضای مصرف در نوع خود رکورد محسوب می‌شود، اما در سایه اجرای برنامه‌های ازپیش‌طراحی‌شده پایداری شبکه سراسری حفظ شد.

وزیر نیرو در باره مدیریت مصرف برق در بخش خانگی افزود: در بخش مدیریت مصرف برق خانگی جذابیت‌های فراوانی وجود دارد که از جمله آن اعطای پاداش صرفه‌جویی تا رایگان شدن قبوض مشترکان کم‌مصرف و نیز شرکت در قرعه‌کشی ۳۰۰ دستگاه خودرو و میلیون‌ها جایزه دیگر در قالب پویش باانرژی است که باید از طریق اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی نسبت به افزایش مشارکت مردم در این بخش اقدام شود.

تعرفه برق در چارچوب الگو افزایش قابل‌توجهی نداشته است

محرابیان با اشاره به این نکته که در سال‌های گذشته تعرفه برق در چارچوب الگو افزایش قابل‌توجهی نداشته است، خاطرنشان کرد: آن دسته از مشترکان بخش خانگی که مصرف برق خود را در چارچوب الگو حفظ کنند نه‌تنها تعرفه برق مصرفی آن‌ها یارانه‌ای محاسبه می‌شود و پاداش‌های جذابی نیز دریافت می‌کنند، بلکه نقش مؤثری نیز در حفظ و پایداری شبکه سراسری برق خواهند داشت.

وی ادامه داد: حدود ۳۳ درصد از برق تولیدی کشور که معادل ۳۲ تا ۳۳ هزار مگاوات است، توسط بخش خانگی مصرف می‌شود. این میزان در ساعت اوج بار تابستان به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی به ۵۰ درصد می‌رسد که عدد بسیار بزرگی محسوب می‌شود و ازاین‌رو لازم است در ساعات اوج بار مشترکان خانگی از مصارف غیرضرور اجتناب کنند.

و زیر نیرو با بیان اینکه ضرورت دارد در روزهای آینده برنامه‌های تأمین و مدیریت مصرف با جدیت دنبال شود، تا مشکلی در تأمین برق موردنیاز بخش‌های مختلف ایجاد نشود، گفت: بر اساس ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق، صنایعی که نسبت به احداث نیروگاه خود تأمین برق اقدام نکردند، در اولویت تأمین برق قرار نمی‌گیرند.

محرابیان با ابراز رضایت نسبی از اجرای برنامه مدیریت مصرف برق در بخش اداری افزود: مدیریت مصرف برق در بخش اداری در اکثر شهرهای بزرگ در ماه گذشته به‌خوبی اجرا شد و لازم است این مصوبه که بر تغییر ساعت کار ادارات تأکید دارد در دیگر شهرها به‌ویژه شهرهای کوچک نیز با جدیت اجرا شود.

وی با تأکید بر لزوم اجرای مدیریت توأمان آب و برق در بخش چاه‌های کشاورزی و نقش مؤثر آن در کاهش مصرف برق این بخش، گفت: در حوزه تجاری برخی مراکز بزرگ مصارف بسیار زیادی دارند که لازم است در روزهای گرم سال مصرف خود را کاهش دهند.

نهایت تلاش برای تأمین برق پایدار حوزه‌های کنکور انجام شود

وزیر نیرو بر ضرورت تلاش برای تأمین پایدار برق حوزه‌های کنکور در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری تأکید کرد و گفت: با توجه نقش مهم کنکور سراسری در تعیین سرنوشت فرزندان ایران اسلامی لازم است نهایت تلاش شرکت‌های توزیع باهدف تأمین برق پایدار حوزه‌های کنکور انجام شود تا کوچک‌ترین خللی در فرایند برگزاری این آزمون از این محل ایجاد نشود.

محرابیان درباره اصلاح ساختار اقتصادی صنعت برق و نقش مؤثر آن در حفظ پایداری شبکه سراسری ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم برخی نیروگاه‌ها مطالبات مالی معوقه ۵ساله داشتند که مجموع این مطالبات به بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسید، اما در سایه اصلاح ساختار اقتصادی صنعت برق نه‌تنها قبض برق مشترکان نهادهای حمایتی رایگان شد و قبوض برق مشترکان داخل الگو نیز افزایش چندانی نداشت، موتور تولید بدهی در صنعت برق متوقف شد و اکنون نیروگاه‌ها برق تولیدی خود را از طریق بورس به‌صورت نقدی به فروش می‌رسانند.