تنها چند روز پس از اضافه شدن امکان هولد توکن اوراکل Bridge در کیف‌پول Atomic، مدیرعامل پروژه اوراکل Bridge، سینا استوی و مدیر بخش فنی این پروژه، حسن گل محمدی، در طی گفتگویی با ادمین بخش مارکتینگ کیف‌پول Atomic، کریستین (Christine)، در مورد این پروژه، نحوه کارکرد آن و اینکه چطور از طریق کاربردی‌ ساختن بلاکچین و قراردادهای هوشمند به دنیای واقعی کمک می‌کنند، توضیحاتی را ارائه دادند. آن‌ها همچنین نکاتی را در مورد آینده این پروژه و همچنین توکن بومی آن، یعنی توکن BRG، مطرح کردند.

در ادامه مروری کلی بر این گفتگو خواهیم داشت.

کریستین: سلام دوستان! [همانطور که می‌دانید] پروژه اوراکل Bridge، پروژه‌ای است که اخیرا در Atomic از آن حمایت کرده‌ایم. ممنون از این که به ما ملحق شدید! اکنون سوالات را از تیم اوراکل Bridge خواهیم پرسید.

پرسش اول: چه نیازی به ایجاد اوراکل Bridge بود و این پروژه چه مشکلاتی را در بلاکچین برطرف خواهد کرد؟

سینا استوی: اوراکل Bridge اولین سیستم اوراکل عمومی شبکه TRON است که با استفاده از آن، توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند می‌توانند داده‌های دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند خود تزریق کنند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و سازمان‌های خودمختاری بسازند که به دنیای واقعی متصل بوده و به این ترتیب خواهند توانست از طریق آن‌ها کسب و کار خود را به صورت خودگردان شکل و گسترش دهند.

حسن گل محمدی: آقای استوی پروژه را معرفی کردند؛ اجازه دهید بنده هم به پرسش اول پاسخ بدهم.

بلاکچین و قراردادهای هوشمند برای این به وجود آمده‌اند که دنیای کسب‌وکارها و تجارت را متحول کنند؛ اما در اینجا یک مشکل وجود دارد. برای دیجیتالی کردن قراردادهای دنیای واقعی، لازم است که قراردادهای هوشمند و بلاکچین به منابع داده‌های خارج از زنجیره‌ (Off-chain) هم دسترسی داشته باشند؛ اما دسترسی بلاکچین به داده‌های خارجی به خاطر ماهیت آن و پروتکل‌های اجماع پایه‌ای که بر بلاکچین حاکمیت دارند، امکان‌پذیر نیست.

این یعنی بلاکچین در زمینه «اتصال» مشکل خواهد د اشت. بدون وجود «اتصال»، قراردادهای هوشمند و بلاکچین فقط ابزارها و پلتفرم‌هایی هستند که برای توکنیزه کردن مناسب خواهند بود و برای استفاده شدن در اکوسیستم‌های برنامه‌نویسی انعطاف کافی را شامل نمی‌شوند.

چنین مشکلی، فقط با استفاده از سیستم‌های اوراکل قابل حل خواهد بود.

تکنولوژی اوراکل Bridge، سیستم اوراکلی است که از طریق آن افراد می‌توانند داده‌های دنیای واقعی را به قرادادهای هوشمند خود وارد و اپلیکیشن‌های کاربردی همتا به همتایی (P2P) را بسازند که بر اساس رخدادهای دنیای واقعی عمل می‌کنند.

کریستین: این راه حل بسیار خوبی است! به ویژه وقتی می‌دانیم که اوراکل‌های موفقی هم در این زمینه وجود داشته‌اند! مطمئنم این تازه ابتدای راه این پروژه است.

سؤال دوم: اوراکل Bridge چگونه داده‌ها را به یک قرارداد هوشمند وارد می‌کند؟

سینا استوی: در قدم اول، توسعه‌دهنده قرارداد هوشمند باید API ما را به قرارداد هوشمند خود وارد کند و پس از آن، قرارداد هوشمند مورد نظر خواهد توانست به یک عملکرد خاص اختصاص داده شود. روش استفاده از API و پیاده‌سازی این سیستم به طور کامل در لینک https://docs.bridge.link توضیح داده شده است.

حاملان داده‌های خارج از زنجیره (Off-Chain) اوراکل Bridge که برای چنین شرایطی آماده‌سازی شده‌اند، درخواست کاربر را دریافت کرده و محاسبات مربوطه بر اساس این درخواست را اجرا می‌کنند و نتیجه نهایی به قرارداد هوشمندِ درخواست‌کننده، ارسال می‌گردد.

کریستین: متوجه شدم! نمی‌دانم چند توسعه‌دهنده هم اکنون در گفتگوی ما حضور دارند، اما مطمئنم که اگر سؤالی داشته باشند، شما می‌توانید همه چیز را به طور کامل برایشان شرح دهید!

پرسش سوم: آیا اوراکل Bridge در شبکه‌های دیگر به غیر از TRON نیز قابل استفاده است؟

حسن گل محمدی: خیر، در حال حاضر قابل استفاده نیست؛ اما اوراکل Bridge، برای ایجاد ارتباط بیشتر بین بلاکچین‌های مختلف، اکنون در حال کار بر روی یک توکن قابل انتقال میان‌زنجیره‌ای نیز است. اولین مقصد این پروژه هم زنجیره هوشمند Binance یا همان Binance Smart Chain خواهد بود که پس از پیاده‌سازی، تمام توکن‌ها می‌توانند از بلاکچین TRON به زنجیره هوشمند Binance منتقل شوند. بعد از اجرای این مورد، اوراکل Bridge در بلاکچین‌های مختلف دیگر نیز قابل اجرا خواهد بود و به این ترتیب خواهیم توانست از سرویس‌های آن در بلاکچین‌های دیگر هم استفاده کنیم.

در آینده نزدیک همه می‌توانند از طریق این پلتفرم هر نوع توکنی را از شبکه TRON به زنجیره BSC منتقل کنند.

***

کریستین: سؤال کاربران:

 با توجه به تعداد بالای توکن‌های BRG موجود، آیا این توکن‌ها سوزانده می‌شوند (Token Burning) یا خیر؟

حسن گل محمدی: همانطور که گفتیم، ما برنامه داریم که یک توکن (توکن BRG) قابل انتقال میان‌زنجیره‌ای بر پایه سیستم رای‌گیری عرضه کنیم و قرار است که توکن‌های پیشین خود را به بلاکچین‌هایی از جمله اتریوم، BSC و EOS و حتی بلاکچین‌های دیگر نیز منتقل کنیم؛ بنابراین، برای انجام این کار و همچنین حفظ محبوبیت خود، به تمام توکن‌های موجود احتیاج خواهیم داشت.

در ادامه نیز، قرار است که یک استخر استیکینگ را در راستای شروع سیستم استیکینگ خود راه‌اندازی کنیم. به هر نحو، واضح است که فعلا نیازی به سوزاندن توکن‌ها نیست اما هیچکس هم از آینده خبر ندارد!

کریستین: سؤال دوم کاربران:

 در حال حاضر علاقه زیادی به برنامه‌های غیرمتمرکز در میان اوراکل Bridge و جوامع توسعه‌دهنده وجود دارد. اوراکل Bridge چگونه می‌تواند به توسعه دهندگانی که می‌خواهند DAppها را ایجاد، راه‌اندازی یا تبلیغ کنند، کمک کند؟ به عنوان حامی اوراکل Bridge، در راستای کمک به افزایش بیشتر پذیرش اوراکل Bridge و به طور کلی حوزه رمزارزها چه کاری از ما بر می‌آید؟

سینا استوی: ما یک گروه تلگرامی به آیدی @BridgeDEV را به عنوان جامعه توسعه‌دهندگان خود راه‌اندازی کرده‌ایم که خود ما هم در آن فعالیت داریم. به این ترتیب همگان می‌توانند از این راه پاسخ سوالات خود را جویا شوند و ما نیز در مسیر راه‌اندازی برنامه‌هایشان به آن‌ها کمک خواهیم کرد.

کریستین: خب، مردم برای جذب طرفدار به این پروژه باید چه کارهایی انجام دهند؟

حسن گل محمدی: خب، این پروژه، یک پروژه اوپن‌-سورس (متن‌باز) است و البته، مسلماً آخرین پروژه ما نخواهد بود. بنابراین، مردم در آینده از ما اخبار بیشتری دریافت خواهند کرد و در پروژه‌ها نیز با ما همکاری خواهند داشت. پس می‌توان گفت، طرفدارها، خودشان به سمت ما خواهند آمد.

کریستین: سوال سوم کاربران:

آیا قرارگیری این پروژه بر روی شبکه TRON، در راستای راه‌ندازی یم ‌اندازی یک تکنولوژی یا نوآوری دیگر، مزایای استراتژیکی را برای شما به دنبال دارد؟

سینا استوی: دو دلیل برای آغاز کار در شبکه TRON وجود داشت؛ یکی سرعت بالا و دوم، کارمزد اندک این شبکه.

خلاصه

برای دیجیتالی کردن قراردادهای دنیای واقعی، بلاکچین و قراردادهای هوشمند، دسترسی به منابع خارج زنجیره‌ای را احتیاج دارند؛ اما به دلیل پروتکل‌های اجماع پایه‌ای، امکان دسترسی بلاکچین‌ها به داده‌های خارجی وجود ندارد. این مشکل تنها در صورت وجود سیستم‌های اوراکل قابل حل خواهد بود.

تکنولوژی Bridge، یک سیستم اوراکلی است که مردم می‌توانند از طریق آن داده‌های دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند خود تزریق کرده و اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکزی را ایجاد نمایند که بر پایه داده‌های دنیای واقعی فعالیت می‌کنند.

بنابراین می‌توان گفت هدف اصلی این پروژه، توسعه بیشتر و روزافزون است و توسعه‌دهندگان این پروژه نیز اکنون همانطور که برنامه‌ریزی شده بود، در حال پیش‌روی در راستای نقشه راه اصلی این پروژه، که در وب‌سایت Bridge.link به اشتراک‌گذاشته شده، هستند.