سردرگمی در بازار خودرو ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

اقتصاد پویا گرانی یکباره شرکت mvm را در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرد:
سردرگمی در بازار خودرو

طبق اعلام این شرکت، افزایش قیمت‌ها با توجه به مصوبه جدید جهت افزایش هزینه گمرک اعمال شده است.

وزیر «صمت» در کدام «سمت»: برزخ استعفا یا استیضاح؟ / ۱۰ روز سرنوشت­ساز برای «امینِ» «نجات اللهی» ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

اقتصاد پویا سرنوشت وزیر صمت را در گفت و گو با کارشناس اقتصادی بررسی کرد:
وزیر «صمت» در کدام «سمت»: برزخ استعفا یا استیضاح؟ / ۱۰ روز سرنوشت­ساز برای «امینِ» «نجات اللهی»

دزدی و هک نشان از حفره امینتی است / فاصله جامعه با سیاست دلیل این دزدی ها و هک ها ۲۷ خرداد ۱۴۰۱

گفت و گوی اقتصاد پویا با محمدغرضی ؛ کارشناس اقتصادی:
دزدی و هک نشان از حفره امینتی است / فاصله جامعه با سیاست دلیل این دزدی ها و هک ها

قطعنامه به معنی تحریم های دوباره نیست ۲۷ خرداد ۱۴۰۱

مصاحبه اقتصاد پویا با فریدون مجلسی؛ دیپلمات سابق درخصوص قطعنامه شورای حکام:
قطعنامه به معنی تحریم های دوباره نیست

گزارش و مصاحبه | سایت خبری اقتصاد پویا
حال ناخوش اقتصاد ایران / تورم ۱۱۵ درصدی شوخی نیست / بروز بحران اقتصادی دومینو وار ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
اقتصاد پویا تشدید گرانی کالاهای اساسی در گفت وگو با کارشناسان بررسی کرد:

حال ناخوش اقتصاد ایران / تورم ۱۱۵ درصدی شوخی نیست / بروز بحران اقتصادی دومینو وار

نان از جمله مواد غذایی است که حساسیت های بسیاری پیرامون آن دیده می شود و هر گونه افزایش قیمتی با بیشترین واکنش ها روبه رو می شود. این در حالی است که به گفته نانوایان افزایش قیمت نان خواسته آنها است تا هزینه ها متعادل شود و لذا اگر دولت هزینه هایی همچون هزینه های حامل های انرژی واحدهای نانوایی را بردارد و همچنین هزینه بیمه کارگران این صنف را خود تقبل کند نیازی به افزایش قیمت نان به عنوان قوت غالب مردم نیز نیست.

امضای سندهای اقتصادی گره خورده با سیاست / بدون برجام و fatfسندهای همکاری اجرایی نخواهد شد ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
گفت و گوی اقتصاد پویا با کارشناسان اقتصادی در خصوص سند همکاری ایران و ونزوئلا:

امضای سندهای اقتصادی گره خورده با سیاست / بدون برجام و fatfسندهای همکاری اجرایی نخواهد شد

رؤسای جمهور ایران و ونزوئلا، روز شنبه در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد سند همکاری‌های جامع راهبردی ۲۰ ساله دو کشور را امضا کردند.

جراحی اقتصادی، تبدیل ارز ۴۲۰۰ به یارانه نه کالابرگ ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
نمایندگان مجلس در گفت و گو با اقتصاد پویا مطرح کردند:

جراحی اقتصادی، تبدیل ارز ۴۲۰۰ به یارانه نه کالابرگ

ارز ترجیحی که اصطلاجا به ارز جهانگیری نیز معروف بود، در سال سال 97 یعنی اندکی بعد از نوساناتی که در بازار ارز ایجاد و اقتصاد کشور را با چالش مواجه کرد، دولت تصمیم گرفت برای تسهیل در واردات و عدم تنش در مسیر معیشت مردم ، ارزی به قیمت 4200 را به واردات کنندگان اختصاص دهد. این ارز برای دارو، اقلام اساسی و مواد اولیه تولید کنندگان تعریف شد اما اندکی از این تصمیم که آاگاهان اقتصادی دولت را از چند نرخی کردن ارز برهذر کرده بودنند، نگذشت که زمزمه های عدم بازگشت این ارزها به کشور مطرح شد. کار به جایی کشید که بانک مرکزی بارها تهدی به افشای نام دریافت کنندگانی که از این ارز به نام واردات سو استفاده کرده، کرد. قرار بر این بود که این ارز ناجی معیشت و سفره مردم از تومر باشد اما این گونه نشد و و در بهمن سال 99 کشور با تورم 40تا 50درصدی مواجه شد در حالی که گفته مش ود ذخایر ارزی و کالاهای استراتژیک نیز به ته رسیده بود.

همسایگان کمک اقتصاد ایران/ بدون برجام قردادی عملی نخواهد شد   / روابط بانکی ایران باید به صورت معمول بازگردد تا قراردادها اجرایی شود ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
گفت و گوی اقتصاد پویا با فریدون مجلسی:

همسایگان کمک اقتصاد ایران/ بدون برجام قردادی عملی نخواهد شد / روابط بانکی ایران باید به صورت معمول بازگردد تا قراردادها اجرایی شود

ایران و تاجیکستان به واسطه زبان مشترک فارسی در کنار اشتراکات گوناگون تاریخی، فرهنگی و هویتی و همچنین نزدیکی جغرافیایی که با یکدیگر دارند، نسبت به سایر کشورهای منطقه که اغلب ترک زبان یا عرب زبان هستند، احساس نزدیکی بیشتری با هم دارند. این نزدیکی به حدی است که بسیاری از مردمان دو کشور، همواره دیگری را به عنوان بخشی از وطن فرهنگی خود به حساب ­آورده و به روش های گوناگون سعی در تعمیق روابط بین دو کشور دارند. وجود چنین ظرفیت عظیمی باعث شده تا ایران و تاجیکستان به طور طبیعی تبدیل به یکی از مهمترین بسترهای بالقوه ای شوند که می‌توانند به واسطه ارتقاء سطح و حجم همکاری­ ها، توسعه همه جانبه روابط را به نحو مطلوبی میان دو کشور طرح­ ریزی کرده و از این طریق زمینه­ های همگرایی بیشتری را در عرصه های مختلف سیاست خارجی فراهم نمایند.

فقدان شایسته سالاری به گسترش فقر منتهی می شود ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
گفت و گوی اقتصاد پویا با عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه مفید:

فقدان شایسته سالاری به گسترش فقر منتهی می شود

این استاد دانشگاه تصریح کرد: علما باید نسبت به فقر معترض باشند و از مسئولان بخواهند سیاستی اتخاذ کنند که منجر به کاهش فقر شود. اگر بزرگان دین بر مساله فقر تاکید کنند، طبیعتا زمام‌داران هم به این مساله توجه بیشتری خواهند داشت.

ارز ترجیحی و یارانه نقدی؛ پاشنه آشیل اقتصاد بیمارایران  / جراحی اقتصادی دیر اما انجام شد / اقدام به موقع دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
«اقتصادپویا» گزارش می دهد

ارز ترجیحی و یارانه نقدی؛ پاشنه آشیل اقتصاد بیمارایران / جراحی اقتصادی دیر اما انجام شد / اقدام به موقع دولت در حذف ارز ۴۲۰۰

حذف ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی و شکل جدید توزیع یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی با واکنش‌های مختلفی از سوی کارشناسان و مسئولان مرتبط روبه‌رو شد. برخی این اقدام دولت را یک نیاز اساسی و لازم می‌دانند و از آن با عنوان جراحی بزرگ اقتصادی یاد می‌کنند و معتقدند که حتی این اقدام باید خیلی زودتر رخ می‌داد و در جبهه مقابل هم گروهی از کارشناسان قرار دارند که هرچند بسیاری از آنها هم کلیت اقدام را لازم می‌دانند؛ اما انتقاداتی را به نحوه اجرا دارند.

جراحی اقتصادی نشان از جسارت دولت سیزدهم دارد/ پیش زمینه کاهش آسیب‌‌ها، اصلاح یارانه‌ها بود که امیدواریم به نتایج خوب منتج شود ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
گفت و گوی اقتصاد پویا با نماینده سابق مجلس:

جراحی اقتصادی نشان از جسارت دولت سیزدهم دارد/ پیش زمینه کاهش آسیب‌‌ها، اصلاح یارانه‌ها بود که امیدواریم به نتایج خوب منتج شود

یک کنشگر سیاسی گفت اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها نشان از جسارت دولت سیزدهم دارد.

حمایت دولت از اقتصاد مردمی ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
اقتصاد پویا در گفت و گو با کارشناسان و نمایندگان مجلس بررسی کرد:

حمایت دولت از اقتصاد مردمی

مونا ربیعیان: آنچه توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شود، مطلقا از جنس دانش است. به عنوان مثال ، همین گوشی های اندرویدی که کلا وزن 250 گرمی دارد و از سیم و مقداری پلاستیک درست شده و به طور کلی 5 تا 10درصد این محصول را این بخش ها تشکیل می دهد، و در این شرایط ارزش چندانی ندارد اما زمانی ارزشمند می شود که بقیه این محصول دانش و فناوری می شود که شامل طراحی و سایر بخش های سخت افزاری و نرم افزاری این گوشی است که ما به این بخش می گوییم اقتصاد دانش بنیان. در حال حاضر در ایران ما با روندی که وجود دارد فرسنگ ها با اقتصاد تولید فاصله داریم. در عین حال نیز با اقتصاد مبتنی بر تولید محصولات دانشی یا همان دانش بنیان. ما به دلیل اینکه سال های سال است با فرار مغز ها در کشور روبرو هستیم نمی توانیم محصولاتی را دانشگاهایمان تولید و یا جذب کنیم. طی سال ها و دهه های گذشته تمام مغزهایی را که با هزینه بالا در بهترین دانشگاهایمان تربیت می کنیم دو دستی تقدیم، اروپا، آمریکا و حتی کشورهای همجوار می کنیم.

از نابسامانی تا ساماندهی بازار مسکن ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
اقتصاد پویا جهش برای اصلاح؛ ساماندهی اجاره بهای مسکن را در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرد:

از نابسامانی تا ساماندهی بازار مسکن

با توجه به افزایش نرخ اجاره طی هفته های اخیر، همزمان با بالا رفتن نرخ برخی اقلام بعد از اصلاح نظام پرداخت یارانه، دولت نیز در جهت ساماندهی وضعیت مسکن از جمله مقابله با گرانی در خرید و فروش و خصوصا اجاره بها، اقداماتی و تصمیماتی را در دستورکار قرار داده است. بخشی از این تصمیمات مانند تعیین سقف نرخ اجاره، در کوتاه مدت قابل اجراست و برخی دیگر نیازمند برنامه ریزی بلندمدت برای بهبود این روند در آینده است. بر همین اساس، نمایندگان مجلس، 28 اردیبهشت ماه، با دو فوریتِ بررسی«طرح کنترل و ساماندهی اجاره‌ بهای املاک مسکونی» موافقت کردند.

جراحی به موقع اقتصادی در دولت سیزدهم ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
گفت و گوی اقتصاد پویا با کارشناس اقتصادی:

جراحی به موقع اقتصادی در دولت سیزدهم

با توجه به اقدام دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش مبلغ یارانه نقدی و همچنین اجرای سیستم کوپنی، این موضوع مدافعان و مخالفان زیادی دارد، از سویی موفقیت این طرح نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است، حال باید دید در اجرا این طرح چه سمت و سویی پیدا خواهد کرد.