گرانی بهای گاز برای کاهش مصرف ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

اقتصاد پویا در گفت و گو با نمایندگان مجلس بررسی کرد؛
گرانی بهای گاز برای کاهش مصرف

صرفه جویی در مصرف آن هم برای گاز محدود به مردم و جامعه نمی‌شود بلکه دارای مسائلی است که باید از لحاظ زیر ساختی مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال زمانی که ساختمانی شروع به ساختن می‌شود با رعایت نکاتی از قبیل عایق کاری، تأسیسات ساختمان‌ها و حتی دوجداره کردن پنجره‌ها راهی برای گریز از هدر رفت انرژی است و همین موضوع بارها کارشناسان را به این واداشته است که نسبت به عدم رعایت موارد فوق مجوز ساخت و ساز ابطال شود یا اصلاً مورد تأیید قرار نگیرد تا از این طریق بتوان در مسیر صرفه جویی انرژی گام برداشت که در این راستا می‌توان به اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در ساختمان‌های جدید و بهسازی و نوسازی تمامی ساختمان‌های اداری و عمومی دولتی با هدف مصرف کمتر انرژی، سرمایه‌گذاری و بهبود راندمان نیروگاه‌های کشور با بهره‌گیری از تجهیزات و تکنولوژی‌های روز و تبدیل نیروگاه‌های حرارتی به سیکل ترکیبی و همچنین نوسازی و بهسازی شبکه انتقال برق، توسعه و نصب فراگیر کنتورهای هوشمند و قرائت از راه دور با قابلیت قطع و وصل گاز و برق به منظور مدیریت پرمصرف‌ها اشاره کرد.

گزارش و مصاحبه | سایت خبری اقتصاد پویا
ورشکستگی صنعت در ایران / از زخم های سال های گذشته درس نگرفته اید؟ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
گفت وگوی اقتصاد پویا با فرشاد مومنی، استاد دانشگاه:

ورشکستگی صنعت در ایران / از زخم های سال های گذشته درس نگرفته اید؟

فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه و اقتصاددان بیان اینکه ساده انگاری افراطی و دم دستی کردن واقعیات پیچیده، ریشه اصلی فاجعه سازی های ناشی از شوک درمانی در سطح دنیا است، گفت: باید حواسمان باشد که شوک درمانی یک مشترک لفظی است. ما با گونه های پرشماری از شوک روبرو هستیم که بعضی از آنها می‌تواند نیروی محرکه نجات هم باشد. آن شوک هایی که نیروی محرکه جهش های توسعه ای است، اقتصاد را از یک وضعیت تعادلی موجود به یک سطح بالاتر هدایت می کند اما آن چیزی که به عنوان یک پدیده مذموم در این خصوص معرفی شده، کادر برنامه تعدیل ساختاری با فشار برخی سازمان های اقتصادی بین المللی در برخی کشورهای در حال توسعه است.

سرکوب گری ارزی/ راه های افزایش تولید و صادرات ارز ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
اقتصاد پویا سابقه تاریخی نظام ارزی در ایران را بررسی کرد؛

سرکوب گری ارزی/ راه های افزایش تولید و صادرات ارز

حسین قیدر/در کشور ایران تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نظام ارزی کشور شباهت به نظام ارزی میخکوب نرم داشت و تا سال 1381 نظام ارزی کشور ابهام داشت لیکن سیاستهای تعیین نرخ ارز بر مبنای شرایط حاکم بر کشور و دیدگاههای سیاستگزاران تعیین می شد و انواع نرخهای ارز رسمی یا دولتی، ترجیحی، رقابتی، صادراتی و ... حاکم بود. از سال 1381 سیاست یکسان سازی نرخ ارز اجرا شد.

مشکلات همچنان پا برجاس ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
هشدارهای فرشاد مومنی به اقتصاد پویا در خصوص لایحه بودجه 1402:

مشکلات همچنان پا برجاس

فرشاد مومنی عضو هیات علی دانشگاه علامه و اقتصاددان نهاد گرا با بیان اینکه مقدار زیادی از وقت جامعه تحت این عنوان که اول برنامه هفتم توسعه باید بررسی شود یا بودجه سال 1402 تلف شد، گفت: اگر مجلس واقعا به برنامه اهمیت می داد، ما شرایطی را تجربه نمی کردیم که برای سومین سال بحث تمدید برنامه ای مطرح شود که تبلیغات رسمی دولت همه گرفتاری ها را به گردن آن می اندازد.

باخت در رقابت با روسیه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
گفت و گوی اقتصاد پویا با محمود جامساز، اقتصاددان:

باخت در رقابت با روسیه

بانک جهانی با ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی جهان و پیش‌بینی این روند در سال آینده، خبرهای خوشی به همراه نداشته است که در این گزارش در خصوص ایران نیز به کاهش رشد اقتصادی وافزایش تورم اشاره کرده است .

هجوم مردم برای خرید طلای دست دوم / بودجه از پای بس ویران است ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
گفت و گوی اقتصاد پویا با کارشناس اقتصادی:

هجوم مردم برای خرید طلای دست دوم / بودجه از پای بس ویران است

از مزایای خرید طلای دست دوم می‌توان نداشتن اجرت و نوسان کمتر نسبت به بازارهای موازی دانست. از سویی دیگر مردم می‌توانند با هر اندازه سرمایه که در اختیار دارند به همان مقدار نیز طلای شکسته بخرند.

تکرار واریز نجومی به حساب مردم/ رییس بانک مرکزی جوابگو عملکرد بانک های خصوصی/ ماجرای ۴۰ هزار میلیارد چه بود؟ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
گزارش اقتصاد پویا از پولشویی به روش بانک های ایرانی:

تکرار واریز نجومی به حساب مردم/ رییس بانک مرکزی جوابگو عملکرد بانک های خصوصی/ ماجرای ۴۰ هزار میلیارد چه بود؟

طی روزهای گذشته یکی از بانک های خصوصی شروع به واریز پول 40 هزار میلیاردی به حساب شهروندان کرده است که در گذشته نیز این امر برای پولشویی استفاده شده است.

تجار متضرر از تحریم ها ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
اقتصاد پویا از چالش نقل و انتقالات ارزی ناشی از اعمال تحریم‌ها علیه ایران در گفت و گو با کارشناس اقتصادی بررسی می کند:

تجار متضرر از تحریم ها

تحریم مالی و بانکی نقش زیرساخت و ستون محوری را برای ما بقی تحریم ها بازی می کند، چرا که همه ی تحریم‌های حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری، کاملاً محتاج این تحریم‌ها هستند.

بی نتیجه ماندن طرح های افزایش جمعیت / بودجه افزایش جمعیت آب رفت ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
اقتصاد پویا در گفت و گو با یک جامعه شناس بررسی می کند؛

بی نتیجه ماندن طرح های افزایش جمعیت / بودجه افزایش جمعیت آب رفت

بودجه اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی برای سال آینده حدود ۳۷ درصد کاهش یافته است و پژوهشگران جمعیت می‌گویند؛ کلیدی ترین راهکار ایجاد اشتغال برای جوانان و پیشگیری از مهاجرت آنها است.

نظام ارزی دچار چالش ۰۲ بهمن ۱۴۰۱
گفت و گوی اقتصاد پویا با یک کارشناس اقتصادی:

نظام ارزی دچار چالش

یکی از مباحث عمده در مالیه بین الملل، اتخاذ رژیم ارزی و تعیین نرخ ارز مناسب می باشد. هر رژیم ارزی محدودیت های خود را دارد و محدودیت هایی را بر سیاست های اقتصاد کلان وارد می کند.

زمستان و چراغ خوابی / سرپناه راهکار نجات فقر ۲۶ دی ۱۴۰۱
اقتصاد پویا از وضعیت کارتن خواب ها در سرمای زمستان گزارش می دهد؛

زمستان و چراغ خوابی / سرپناه راهکار نجات فقر

در وضعیتی که سرمای سختی کل کشور را فراگرفته است بی خانمانان و کارتن خواب ها همچنان در خیابان ها میخوابند.