استقلال بانک مرکزی یک شوخی از سوی دلتمردان 05 مهر 1400

گفت و گوی اقتصاد پویا با محمدرضا منجذب؛ دانشيار دانشكده اقتصاد- دانشگاه خوارزمي
استقلال بانک مرکزی یک شوخی از سوی دلتمردان

مفهوم استقلال بانک مرکزی از دهه ۱۹۷۰مطرح شد. تا قبل از بحران مالی سال ۲۰۰۸ ، مفهوم استقلال بانک مرکزی به معنی استقلال در دستیابی به ثبات قیمت ها بود و روی این موضوع تاکید می شد که سیاستمداران نتوانند روی اهداف و افراد در بانک مرکزی اثر بگذارند بنابراین بیشتر روی استقلال سیاسی تاکید می شد. استقلال بیشتر بانک مرکزی از دولت، ثبات نسبی بیشتر قیمت ها و موفقیت سیاست هدفگذاری بانک مرکزی را به دنبال داشت. بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸ مدل بانک مرکزی و نگاه سنتی به وظایف آن تغییر کرد و حتی تابوی استقلال بانک مرکزی به مفهوم استقلال سیاسی شکسته شد و خیلی از طرفداران استقلال بانک مرکزی به مفهوم سنتی آن از نظریات قبلی عقب نشستند.

امرار معاش به هر طریقی/افزایش روزانه بیکاری در جامعه /متاهل ها به دنبال راهی برای نان آوری 05 مهر 1400

اقتصاد پویا چرایی افزایش اجاره روزانه موتور را درگفت و گو با امان الله قرائی مقدم بررسی کرد:
امرار معاش به هر طریقی/افزایش روزانه بیکاری در جامعه /متاهل ها به دنبال راهی برای نان آوری

سایه تحریم ها بر پیمان شانگهای 31 شهریور 1400

اقتصاد پویا اتفاقات سیاسی هفته گذشته را در گفت و گو با فریدون مجلسی بررسی کرد:
سایه تحریم ها بر پیمان شانگهای

گزارش و مصاحبه | روزنامه اقتصاد پویا
سیاست اصلاحات اقتصادی و درهای باز  چین 30 شهریور 1400
اقتصاد پویا دلایل موفقیت چین در بخش اقتصادی را در گفت و گو با محمد جوربنیان بررسی کرد:

سیاست اصلاحات اقتصادی و درهای باز چین

"سیاست درهای باز" چین برای رشد و توسعه کشور، بارها مطرح شده است. اینکه این سیاست ها کدامند و با چه هدفی در چین ترسیم، شده اند و چه نتایجی به همراه داشته است در ادامه این گفتگو توضیح می دهم؛

جامعه به سوی فقر می رود /آقایان خجالت آور است که مردم نمی توانند برنج بخرند! 29 شهریور 1400
گفت و گوی اقتصاد پویا با امان الله قرائی، جامعه شناس:

جامعه به سوی فقر می رود /آقایان خجالت آور است که مردم نمی توانند برنج بخرند!

روزگذشته نماینده مردم یزد اعلام کرد که مردم دیگر نمی توانند برنج ایرانی بخرند و بخورند از سوی دیگر این صحبت نشان از کوچک شدن دوباره سفره مردم است.

مدیریت بانک ها در بنگاه های برگشت خورده به دولت /هیچ دولتی به خصوصی سازی اعتقاد ندارد /خصوصی سازی راه فساد نیست 29 شهریور 1400
اقتصاد پویا وضعیت واگذاری های پر ابهام به بخش خصوصی و بازگشت به دولت را در گفت و گو با عبدالرضا داوری بررسی کرد:

مدیریت بانک ها در بنگاه های برگشت خورده به دولت /هیچ دولتی به خصوصی سازی اعتقاد ندارد /خصوصی سازی راه فساد نیست

در چند ماه اخیر برخی از کارخانه های واگذار شده توسط دولت به بخش خصوصی به دولت بازگشت خورده است مانند هفت تپه، هپکو و... این کارخانه ها با توجه به اینکه با رانت به بخش خصوصی واگذار شده بود بعداز تایید اینکه خصوصی سازی طبق قانون نبوده و اعتراضاتی که کارگران این کارخانه ها راه اندازی کرده بودند دوباره به دولت بازگشت خورد.

طرح های خانه دار کردن مردم با وام محکوم به شکست /خانه دار شدن به شرط مهار تورم در اقتصاد 28 شهریور 1400
اقتصاد پویا بروکراسی دریافت وام از بانک ها را در گفت و گو با وحید شقاقی بررسی کرد:

طرح های خانه دار کردن مردم با وام محکوم به شکست /خانه دار شدن به شرط مهار تورم در اقتصاد

در روزهای گذشته مسوولین طرحی را برای خانه دار شدن تمام اقشار جامعه اعلام کردند اما به این موضوع که اقتصاد ایران تورم زا است و این باعث می شود که طرح های بلند مدت جوابگو نباشد چرا که تورم اجازه نخواهد داد تا طرح های بلند مدت اجرایی شود.

زنان سرپرست خانوار به دنبال شغل نه مستمری /گدا پروری به جای ایجاد شغل در زنان سرپرست خانوار/۳۰ هزار زن خانوار درصف مستمری بگیر! 28 شهریور 1400
اقتصاد پویا دلایل افزایش زنان سرپرست خانوار را در گفت و گو با پدر مددکاری اجتماعی بررسی کرد:

زنان سرپرست خانوار به دنبال شغل نه مستمری /گدا پروری به جای ایجاد شغل در زنان سرپرست خانوار/۳۰ هزار زن خانوار درصف مستمری بگیر!

در روز گذشته سازمان بهزیستی آماری اعلام کرد مبنی بر اینکه 30 هزار زن سرپرست خانوار در صف مستمری بگیر هستند و این نشان از افزایش فقر در جامعه را دارد چرا که زنان خانوار به دلایلی نا معلومی به یکباره سرپرست خانوار می شوند حا این دلایل می تواند به زندان افتادن مرد خانواده، طلاق، اعتیاد، فوق مرد خانواده و.. باشد اما راهکار این نیست که به زنان سرپرست خانواده مستمری دائم داده شود.

ترس مردم از دندانپزشکی بعد از شیوع کرونا 27 شهریور 1400
گفت و گوی اقتصاد پویا با دکتر رعنا امینی راد ،جراح دنداپزشک

ترس مردم از دندانپزشکی بعد از شیوع کرونا

عامل بیماری کرونا ویروس کوید 19 می باشد. این ویروس عفونت باکتریایی نیست بنابراین نمی توان با آنتی بیوتیک ها آن را درمان کرد.

برگزاری اربعین به بعد از کنترل بیماری کرونا موکول شود/ساخت قبرهای پیش ساخته برای پیک های بعدی کرونا 24 شهریور 1400
گفت و گوی «اقتصاد پویا» با محمدرضا محبوب فر، کارشناس حوزه سلامت :

برگزاری اربعین به بعد از کنترل بیماری کرونا موکول شود/ساخت قبرهای پیش ساخته برای پیک های بعدی کرونا

مونا ربیعیان- بیماری کرونا همچنان در حال تاخت و تاز است و علی رغم انجام واکسیناسیون از تعداد مبتلایان و مرگ و میرها کاسته نمی شود. بیماری آنچنان شدید است که حتی صدای بخش هایی از نیروهای منتسب به حاکمیت درآمده است. نماینده تبریز در مجلس با انتقاد از تاخیر در روند کنترل بیماری و واکسیناسیون، گفت: باید همان روز اول در قم حکومت نظامی اعلام می ‌کردند و بعد که ویروس از قم پخش شد یک‌ ماه کل کشور را قرنطینه می ‌کردند اما این کارها را انجام ندادند. مسعود پزشکیان همچنین گفته شل‌ کن سفت‌ کن‌ های ما برای مقابله با کرونا زیاد بود تا جایی که الان آمار مرگ روزانه را ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر اعلام می ‌کنند، انگار نه انگار که آدم‌ها می ‌میرند ولی آمار واقعی مرگ و‌ میر روزانه کرونا در کشور بالاتر از ۱۵۰۰ نفر است.

فروپاشی خانواده ها /وسایل کهنه خریداریم!/طبقه متوسط دیگر وجود ندارد 23 شهریور 1400
اقتصاد پویا وضعیت معیشت مردم و گرایش مردم به خرید کالاهای دست دوم را در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرد:

فروپاشی خانواده ها /وسایل کهنه خریداریم!/طبقه متوسط دیگر وجود ندارد

در این مدت خبرهایی ناشی از کاهش قدرت خرید مردم به چشم می خورد و از سوی مردم گرایش پیدا کرده اند به خرید کالاهای دسته دوم از سمساری ها برای منازل خود این نشان می دهد که مردم حتی توان اینکه زندگی خوبی برای خود فراهم کنند هم ندارند.

نابودی در انتظار صنایع غذایی /ارز دولتی در تولید تبدیل به شبکه رانتی شده است/نداشتن الگوی کشت صحیح صنعت غذایی را به تباهی کشاند/تولیدکنندگان عصاره تولید 22 شهریور 1400
گفت و گوی اقتصاد پویا با با محسن نقاشی؛ دبیرفدراسیون صنایع غذایی:

نابودی در انتظار صنایع غذایی /ارز دولتی در تولید تبدیل به شبکه رانتی شده است/نداشتن الگوی کشت صحیح صنعت غذایی را به تباهی کشاند/تولیدکنندگان عصاره تولید

امروزه دولت به هر دلیلی اقدام به تعطیلی می‌کند، اما یک‌روز از مالیات و سایر مطالباتش نمی‌گذرد و حتی در این شرایط یک روز از واحدهای تولیدی حمایت نمی‌کند، به‌راستی چرا واحدهای تولیدی هزینه روزهایی که کار نکرده‌اند را باید به دولت بپردازند از سوی متأسفانه در طول سال‌های اخیر به‌دلیل مشکلات بسیاری که دامنگیر تولیدکنندگان شده، ارتباط آنها با هم و با تشکل‌های مربوطه به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده است.

اجاره نشین های اشتراکی /بد مسکنی به دلیل تورم ناشی از اقتصاد/سقوط دهک های ۵ و ۶ به بدمسکنی ها 21 شهریور 1400
اقتصاد پویا وضعیت اجاره مسکن در کلانشهر ها را در گفت و گو با وحید شقاقی شهری، کارشناس اقتصادی بررسی کرد:

اجاره نشین های اشتراکی /بد مسکنی به دلیل تورم ناشی از اقتصاد/سقوط دهک های ۵ و ۶ به بدمسکنی ها

یک محرک در بازار مسکن، «تقاضای تبدیل مصرفی» و «صاحبان املاک سرمایه‌ای» را پای میز معامله ملک آورد و اتفاقی عجیب را در بازار رقم زد.