چرا نباید از شاخص‌های جهانی توسعه غفلت کرد؟! 03 اسفند 1399

چرا نباید از شاخص‌های جهانی توسعه غفلت کرد؟!

حتما شنیده‌اید که فنلاندی‌ها شادترین مردمان جهان هستند و مردم در کشورهای دانمارک، سوئد و سوئیس بالاترین کیفیت زندگی را دارند. حدس این هم برایتان سخت نیست که مردم در کشورهایی چون یمن، سومالی و کنگو پایین‌ترین کیفیت زندگی را تجربه می‌کنند. در این بین به آمار و ارقامی راجع به جایگاه ایران در جهان به لحاظ بزرگی اقتصاد و وضعیت معیشت و رفاه هم برخورد کرده‌اید.

یادداشت | روزنامه اقتصاد پویا
برجام دوباره احیا می شود 08 دی 1399

برجام دوباره احیا می شود

امید ایران در احیای برجام در وهله اول به منافع و گشایش اقتصادی آن با رفع تحریم ها است که آقای روحانی اذعان داشته یکی از سه علت اصلی دشواریهای اقتصادی ایران و عامل رکود و مانع اصلی در توسعه اقتصادی است.

دلالان همچنان در بورس 28 آذر 1399

دلالان همچنان در بورس

در چند سال اخیر به خصوص از دولت قبل صنعت قطعه سازی به جای ساخت به واردات قطعه روی آورده زیرا قیمت ارز ، پائین بود و واردات قطعه ، به صرفه بود.

نقش حاکمان در خصوصی سازی 21 آذر 1399

نقش حاکمان در خصوصی سازی

رکود اقتصادی در حال حاضر تمامی بخش های مالی و اقتصادی کشور را فراگرفته است و تجارت از چرخه مطلوب خود خارج شده است.

« پیرامون یک متغیر خیلی مهم : ارزش پول ملّی » 11 آذر 1399

« پیرامون یک متغیر خیلی مهم : ارزش پول ملّی »

کاهش بیش از سه هزار درصدی ارزش پول ملّی نسبت به ده سال اخیر، بطور بی سابقه ای ذهن وروان عموم مردم این سرزمین را در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی درگیر خود کرده است.چرا که اولاً خیلی مهم و ثانیاً چند بعدی می باشد. این اهمیّت خاصیتی ماهوی داشته و کتمان و نادیده گرفتن آن نه مشکلی را حل کرده و نه ذره ای از اهمیّت آن می کاهد.این میزان حساسیّت چند بعدی نه مختص ایران که برای تمام مردم دنیا همینگونه می باشد و درگفتمان های مهم مرتبط با این متغیر به فراخور موضوع کنش و واکنش صورت گرفته است.

نرخ دلار : بالاخره چند ؟ 11 آذر 1399

نرخ دلار : بالاخره چند ؟

در ادامه یادداشت های قبلی و تأکید بر لزوم اظهار نظرهای کاربردی توسط کارشناسان اقتصادی و تعامل سازنده با مسئولان و سیاسیون از طریق تصمیم سازی و فراهم آوری امکان تصمیم گیری کارآمد از طریق نهادینه شدن الزامات و مفاهیم اقتصادی در ادبیات سیاسی کشور و حمایت از توجّه و نگرش و استفاده فعالان عرصه سیاسی از مفاهیم اقتصادی و پردازش اجمالی ماهیّت چند بعدی ( اقتصادی،اجتماعی، و سیاسی ) "متغیر ارزش پول ملّی" ، آنچه در این یادداشت قصد پرداختن به آن را داریم، نرخ ارز(بطور خاص دلار) و کاهش ارزش پول ملّی طی سالیان گذشته و اظهار نظر پیرامون نرخ واقعی دلار می باشد.

ما و فقدان اظهار نظرهای اجرایی؛ چه باید کرد؟ 11 آذر 1399

ما و فقدان اظهار نظرهای اجرایی؛ چه باید کرد؟

انتخابات آمریکا با تمام فراز و فرودهایش به پایان رسید. جدا از اینکه تاثیر آن بر اقتصاد ملّی چه خواهد بود، آنچه طی این روزهای اخیر ذهن نگارنده این سطور را بسیار درگیر خود کرده و بر آن شد، شاید بعد از یک دهه دوباره دست به قلم برده و بنویسد ، اظهارنظرهای عمومی و کارشناسی سطحی و اغلب کلی گویی شده در رسانه ها و خوراندن آن به خوانندگان و مردم این مرز و بوم است.

دلایل کاهش ارزش پول ملی و راه‌های برون رفت از آن 28 آبان 1399

دلایل کاهش ارزش پول ملی و راه‌های برون رفت از آن

کارنامه چهار دهه گذشته نشان می‌دهد سیاستگذاران نظام پولی کشور در مدیریت ارزش پول ملی موفق نبودند. ارزش پول ملی به دلیل تغییر در سایر متغیرهای اقتصادی و سیاسی نوسان‌پذیر است. به عبارت دیگر همواره ارزش پول ملی یک معلول عوامل اقتصادی است. درحالیکه واکنش سیاستگذاران نظام پولی کشور با این پدیده به عنوان یک علت مطرح است. هدف از این یادداشت ارائه متغیرهای تاثیرگذار بر کاهش ارزش پول ملی طی سالیان گذشته و ارائه راه‌های برون رفت از آن است.

تورم همچنان روبه افزایش 21 مهر 1399

تورم همچنان روبه افزایش

در چند ماه سال قیمت تمامی اقلام اعم از خوراکی و غیرخوراکی افزایش چشمگیری داشت که در این میان قشرکارگران در این گرانی ها قدرت خردیشان کاهش بافت.

بازار بورس ایران با استاندار جهانی فاصله دارد 19 مهر 1399

بازار بورس ایران با استاندار جهانی فاصله دارد

جرقه اصلاح (الان می توانیم بگوییم ریزش بورس) توسط دولت زده شد اما کنترل از دستش خارج شد.اما امیدواریم که دولت با استفاده از سودهای کلانی که از عرضه های اولیه و همچنین فروش بعضی از سهام که در اوج قیمت داشتند, بازار را حمایت و از ترس و وحشت موجود بکاهند.

کرونا و مسولیت اجتماعی 13 مهر 1399

کرونا و مسولیت اجتماعی

پاییز سخت در راه است؛ هشداری که وزارت بهداشتی ها چندی است از آن سخن می گویند؛ کرونا اما ظاهرا عادی شده؛ صعود سوم را هم زد و پروتکلهای بهداشتی هم سیر نزولی دارند .