احتمالی از آینده جهان در پاییز امسال ۰۳ تیر ۱۴۰۱

احتمالی از آینده جهان در پاییز امسال

چند روز پیش یک مطلبی در باره اینکه کسینجر آینده جهان را چگونه می بیند نوشتم. عزیزانی بعد از مطالعه گفتند: چطور می شود آینده را تخمین زد؟

یادداشت | سایت خبری اقتصاد پویا
عبور از الیگارشی راه نیل به توسعه اقتصادی کشور است! ۲۸ خرداد ۱۴۰۱

عبور از الیگارشی راه نیل به توسعه اقتصادی کشور است!

راه درمان بدن رنجور و نالان اقتصاد کشور ، مبارزه با فساد سیستماتیک است. تا زمانیکه الیگارشهای اقتصادی حاکم بر عرصه هدایت سامانه های اقتصادی کشورند، تنها صدای خرد شدن استخوانهای مردم مستضعف و مظلوم شنیده می شود و از آن سو فربه تر شدن لحظه به لحظه مافیاها و مفسدان اقتصادی عملی عادی و روز افزون خواهد بود!

حرکت بر محور دانایی، زيربنای توسعه يافتگی ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
به نام خداوند جان و خِرد كزين برتر انديشه برنگذرد

حرکت بر محور دانایی، زيربنای توسعه يافتگی

* توانا بود هر كه دانا بود (هزار سال پيش فردوسي سرده) * كشور ايران با دارا بودن ۱ درصد جمعيت دنيا، بيش از ۹ درصد منابع طبيعي دنيا را در اختيار دارد. * راندمان بهره وري از آب ۳۰ درصد است. در شبكه ۸۰ هزار مگاواتي برق، وجود ۸ هزار مگاوات از انرژي آن بيشتر از متوسط دنيا هدر مي رود. نظام بهره وري رشد منفی و يا نزديک به صفر دارد.

کودکان کار قربانیان اقتصاد بیمار ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

کودکان کار قربانیان اقتصاد بیمار

فرستادن کودکان به خیابان ها برای امرار معاش خانوارها موجب آزار شخصیت آنهاست که معمولاً به آن بی توجهی شده و نه تنها دوران کودکی، بلکه سالهای زندگی بزرگسالی آنها را نیز بر هم می ریزد.

صنایع دستی گرفتار بازار تقلبی ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

صنایع دستی گرفتار بازار تقلبی

تبریز، شهر جهانی فرش دستباف و قطب تولید فرش‌های اصیل دستباف در ایران و جهان است اما این هنر - صنعت اجدادیان ما در آذربایجان طی چند سال گذشته و به خصوص در دوران تحریم ها و تورم ناشی از آن با چالش‌های فراوانی مواجه شده است.

ناباورانه بود! ۱۵ خرداد ۱۴۰۱

ناباورانه بود!

حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا سید محمود دعایی به ملکوت اعلا پیوست . یکی از یاران ارزشمند و خدوم انقلاب، پس از عمری مجاهدت و تلاش بی ادعا در عرصه های مختلف مدیریتی، سیاسی، تقنینی و رسانه ایامروز یکشنبه مصادف با سالروز قیام خونین ۱۵ خرداد در سن ۸۱ سالگی در گذشت.از خصوصیات […]

عواقب تصمیمات مسولین دولت سیزدهم ۰۲ خرداد ۱۴۰۱

عواقب تصمیمات مسولین دولت سیزدهم

تصمیم‌های اقتصادی اتخاذ شده ، در دولت سیزدهم برای هر شهر وند سوال بر انگیز شده است.اول باید این سوال پاسخ داده شود چه کسی در پشت این مسایل است. در هر کشوری یک عده سیاسی هستند. و عده دیگری تصمیمات آنها را می سازند. حالا چهره‌های سیاسی این دولت را کنار بگذاریم و ببینیم پشت صحنه‌ی این تصمیم‌سازی چه کسی بوده؟ که از الف بای اقتصاد و سیاست چیزی نمی داند.

هشدار درباره سیاست‌های تورم‌زا ۰۲ خرداد ۱۴۰۱

هشدار درباره سیاست‌های تورم‌زا

یکی از آسیب‌های بسیار بزرگ در نظام تصمیم‌گیریهای کشور ما این است که تورم را به عنوان یک مسئله عادی، در کنار سایر مسائل مورد توجه قرار میدهند در حالیکه در اندیشه اقتصادی چه در تحلیل‌های سطح توسعه و چه در تحلیل‌های سطح کلان گفته میشود تورم ام الامراض است و این ام الامراض بودن خصلت فرارشته‌ای دارد یعنی آثار شکنندگیآور تورم فقط در حیطه اقتصاد خلاصه نمیشود و همه عرصه‌های حیات جمعی را تحت تاثیر قرار میدهد.

کالابرگ؛ به کام مصرف کننده ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

کالابرگ؛ به کام مصرف کننده

سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی یا همان ارز ترجیحی، از مهم ترین میراث های باقیمانده از دولت قبل است که اگرچه منبع فسادها و رانت های فراوان شد، با این حال، دولت دوازدهم به دلیل تبعات ناشی از حذف آن در شرایط نابسامان اقتصادی، شجاعت اصلاح، بازنگری و حذف آن را نداشت. از این رو، دولت سیزدهم و مجلس دست به کار شدند تا با اصلاح بزرگ نظام ارزی، بساط رانت و فساد را برچینند، بهسازی الگوی مصرف را ترویج کنند و با وجود دشواری ها و پیامدهای این مسیر، تامین معیشت مردم را در اولویت قرار دهند.

راه حل مشکلات فعلی و تصمیمات مسولین ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

راه حل مشکلات فعلی و تصمیمات مسولین

قصدم از این نوشتار این است که نشان دهم مشکلات فعلی نتیجه تصمیمات نابخردانه این مسولین است .

پیامدهای شوک قیمتی با تکیه بر تجارب تاریخی ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

پیامدهای شوک قیمتی با تکیه بر تجارب تاریخی

شوک قیمتی از مسیرهای مختلف بر زندگی اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی مردم اثرگذار خواهد بود. در مطالعات تجربی نشان داده شده است که افزایش نرخ ارز ناشی از این سیاست، منجر به رشد قیمت نهاده ها و کالاهای واسطه ای شده و با توجه به ضریب وابستگی تولید به واردات، از این مسیر قیمت محصولات دو بخش کلیدی اقتصاد یعنی کشاورزی و صنعت افزایش خواهد یافت.