اولویت رشد یا رفاه اقتصادي؟ 26 دی 1400

اولویت رشد یا رفاه اقتصادي؟

سکوت انديشمندان و صاحب نظران اقتصادی و اجتماعی كشور در خصوص كاهش٢٠درصدی سهم صندوق توسعه ملی در لايحه بودجه ١٤٠١ برخلاف برنامه توسعه ای کشور ، نشان از تضاد در روند توسعه ای اقتصاد کشور دارد و در این بین حكمرانان كشور در مسیر حرکت به سمت برنامه های توسعه بين اولویت های رفاه اقتصادي و رشد اقتصادی دچار پارادوکس حال و آینده شده اند.

یادداشت | سایت خبری اقتصاد پویا
پایتخت پاتوق معتادین 13 دی 1400

پایتخت پاتوق معتادین

پاتوق معتادان اتوباني در تهران يا شهرهاي بزرگ و پرآسيب، معضل تازه شهرهاست. البته موادفروشان هم همپاي آنها در يك ه مزيستي مسالمت‌آميز، چرخه فروش و مصرف مواد را در دست گرفته اند، البته اين تمام ماجرا نيست، حضور اين دسته از معتادان نه تنها چهره‌اي زشت به شهر داده بلكه امنيت بسياري را هم تهديد مي‌كند، چراكه از طريق شيوه‌هاي جديد فريبكاري و سوءاستفاده از ترحم و سادگي رانندگان، يك باره وارد عرض خيابان و معابر بزرگراهي مي‌شوند و براي رانندگان مزاحمت درست مي‌كنند.

رشد اقتصادی فقط روی کاغذ 11 دی 1400

رشد اقتصادی فقط روی کاغذ

متاسفانه دولت هایی که سر کار می آیند به حدی درگیر مسایل سیاسی روزمره می شوند که توان رسیدگی به امورزیربنایی کشور را ندارند چرا که دولت ها در کشورما از زمانی که روی کار می آیند بخش اعظم نیروی خود را صرف رفع سنگ اندازی های جناح مقابل می کنند واز سویی دیگر تا کنون هیچ دولتی با برنامه اقتصادی و... روی کار نیامده است. یکی از پدیده هایی که بشدت به اقتصاد کشور ضربه می زند رشد بی رویه اقتصاد زیر زمینی است.

فقر هر روز با چهره جدید خودنمایی می کند 11 دی 1400

فقر هر روز با چهره جدید خودنمایی می کند

پس از پدیده‌های عجیب مانند «گورخوابی» و «پشت بام خوابی» در تهران، پدیده دیگری به نام «بی آر تی خوابی» ظهور کرده است.

خانه دار شدن در حد یک شعار 04 دی 1400

خانه دار شدن در حد یک شعار

«خانه» هیچ وقت در ایران حالش خوب نبوده است.نگذاشتند که خوب باشد، سوداگری آنچنان گریبانش را گرفته که به سختی می توان امید داشت که رویای زیبای مردم برای «صاحب خانه» شدن به واقعیت بدل شود. با نگاهی به سه دهه آمد وشد دولت ها با نگاه های متفاوت به اقتصاد و معیشت، هیچ گاه مسکن شرایطش روبراه نبوده و انگار هم نمی شود.

خروج از انحصار وکالتی با کار کارشناسی 28 آذر 1400

خروج از انحصار وکالتی با کار کارشناسی

داشتن وکیل در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به عنوان یک فرهنگ و اصل به صورت جزیی جدا نشدنی در سیستم قضایی این کشورها و در عین حال یک حق شهروندی محسوب می شود.شهروندان هنگامی که به هر دلیلی سر و کارشان به سیستم قضایی می افتد، داشتن وکیل را با هر وسع مالی حق قانونی و شهروندی خود می دانند؛«می خواهم وکلیم را ببینم» و یا «بدون حضور وکیلم حرف نمی زنم» از جملات معروفی است که در ادبیات اجتماعی،قضایی و قانونی مردم جاافتاده و همه نیز آن را رعایت می کنند.

زندگی افراد متاهل با والدین 27 آذر 1400

زندگی افراد متاهل با والدین

درحال حاضر معضل جدیدی که در کشور پدیدار شده است این می باشد که فرزندان متاهل با توجه به تاهل در خانه والدین زندگی می کنند تا اجاره بها پرداخت نکنند باید به این نکته توجه کرد که علتوه بر رشد حاشیه نشینی و مهاجرت به شهر های کوچک پدیده بازگشت فرزندان به منازل والدین نیز توجه کرد.

دهه ۹۰، دهه استارت فقر در کشور 27 آذر 1400

دهه ۹۰، دهه استارت فقر در کشور

بر اساس آماری که رییس کمیته امداد اعلام کرده است به درستی می توان به رشد آمار فلاکت در کشور در سال 99 را باور کرد.به نظر می رسد باید دهه 90 را دهه فلاکت در ایران نام گذاری کرد. رشد بیکاری، آمار فزاینده تورم و کاهش قدرت خرید مردو درعین حال طی دوسال گذشته با شیوع کرونا و تعطیلی برخی از کسب و کاره را می توان سبب رشد این رقم دانست.

فاجعه درمانی در انتظار ایران 23 آذر 1400

فاجعه درمانی در انتظار ایران

اگر وضعیت بهداشت و درمان ایران به همین منوال پیش برود همه باید دو دهه دیگر برای درمان به هند و پاکستان برویم!

جایگاه بی بدیل اقتصاد سیاسی در دستیابی به توسعه یافتگی 16 آذر 1400

جایگاه بی بدیل اقتصاد سیاسی در دستیابی به توسعه یافتگی

قبل از پرداختن به اصل موضوع، ذکر یک نکته را به عنوان پیش فرض ضروری می دانم: آیا توسعه اقتصادی مقدّم بر توسعه سیاسی است یا بالعکس؟

پیامدهای تامین مالی دولت از بانکها 16 آذر 1400

پیامدهای تامین مالی دولت از بانکها

اقتصاد ایران دچار رکود تورمی است. اکثر اقتصاددان داخلی معتقدند, کنترل تورم در این شرایط بر کاهش بیکاری مقدم است و از آنجا که ریشه مدیریت تورم را در کنترل رشد نقدینگی می دانند پس سیاست های انقباظی مانند افزایش نرخ بهره بین بانکی و نرخ بازار باز پیشنهاد خواهد شد. نتیجه این سیاست کنترل تورم خواهد بود که البته در صورت کاهش تورم انتظاری می تواند منجر به کاهش تورم شود. اما در اینجا نکته مهم کسری شدید بودجه دولت و نحوه تامین آن است.