معیشت مردم در گرو انتخابات 15 اردیبهشت 1400

معیشت مردم در گرو انتخابات

انتخابات در ایران جناحی است با توجه به اینکه نرخ تورم 45 درصد است و تورم نقطه ای نیز بالای 200درصد است و کارگران و بازنشستگان این تورم را با تمام وجود درک کرده اند چرا که در حال حاضر کارگران 4میلیون دریافت می کنند و حتی حق اعتراض ندارند چرا که صدایشان را کسی نمی شوند.

یادداشت | روزنامه اقتصاد پویا
رایگان برچسبی برای فروش واکسن کرونا 04 اردیبهشت 1400

رایگان برچسبی برای فروش واکسن کرونا

چند روز گذشته ویدیویی از وجود واکسن فایزر در ایران منتشر شد که بعداز چند ساعت از سوی وزارت بهداشت ساختگی بودن این ویدیو اعلام شد.

اقتصاد بیمار 04 اردیبهشت 1400

اقتصاد بیمار

بیماری هلندی یک مفهوم اقتصادی است که رابطه بین بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی و رکود در بخش صنعت را بیان میکند. این مکانیسم برای اولین بار در کشور هلند بعد از کشف گاز طبیعی در دهه هفتاد میلادی و درنتیجه رکود بخش صنعتی به کار گرفته شد تا مجله اکنونومیست در سال 1977 نام بیاری هلندی را برای این نوع از مفهوم اقتصادی قرار دهد. این مفهوم بیان می دارد که افزایش درآمد ناشی از منابع طبیعی می تواند اقتصاد ملی را از حالت صنعتی بیرون آورد. این اتفاق به علت کاهش نرخ ارز و یا عدم افزایش آن در حد نرخ تورم صورت می گیرد که بخش صنعت را در رقابت ضعیف می کند. این بیماری اغلب مربوط به اکتشاف منابع طبیعی می شود که می تواند به «هر فعالیت توسعه ای که نتیجه اش ورود بی رویه ارز خارجی می شود» مربوط شود، مانند نوسان شدید در قیمت منابع طبیعی، کمک اقتصادی خارجی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی.

ناامیدی درد جامعه امروز 01 اردیبهشت 1400

ناامیدی درد جامعه امروز

بزرگترین بیماری در جامعه یأس و ناامیدی نسبت به آینده است، برای همین است که حاکمان باید عدالت را در جامعه زنده کنند و با اجرای عدالت امید به زندگی در جامعه بالا می رود و مردم به نظام علاقه مند می شوند .اینکه جوانی هر چه تلاش کند نتیجه ای حاصل نشود دیر یا زود ناامید می شود وچه بسا به بیراهه ها متوسل شود این وظیفه مسوولان است که در برنامه های تلویزیونی ونشریات و... جوانان را به روش های صحیح زندگی ترغیب کنند. واگر امروز ما مردمان ناامیدی داریم حتما باید به کم وکاستی های آموزشی و فرهنگی پی ببریم.

توسعه نهادهاي مدني 30 فروردین 1400

توسعه نهادهاي مدني

صاحبنظران علم سياست بحرانهايي را كه يك جامعه و يا كشور با آن مي تواند مواجه شود ، تحت 5 عنوان تقسيم كرده اند كه يكي ازآنها " بحران توزيع " است .براساس نظريه هاي متخصصان امر وقتي يك كشور و يا جامعه تنها در درون مجموعه اي از حاكمان "قدرت " را جابجا مي كند ، به بحران توزيع مبتلاء است . اولين اثر بحران توزيع ، دوري و قهر مردم از سياست مي باشد ، و نهايت آن، عدم تمايل مردم به مشاركت در امور و سرپيچي ها ي مدني است كه قدرت حاكم را فلج خواهد كرد.

سیاهی کرونا در بهار 29 فروردین 1400

سیاهی کرونا در بهار

این روزها آنقدر دغدغه های مردم زیاد است که پرداختن به هر کدام از این دغدغه ها و مشکلات در شرایط کنونی همت و تلاش ملی جهت رفع آنها را می طلبد اما در میان همه ی این گیر و گرفتاری ها،مبارزه وکنترل شیوع ویروس کرونا به اصلی ترین دغدغه مردم تبدیل شده است چرا که هم تهدیدی برای جانشان شده و هم کار و زندگی آنها.قرار گرفتن در پیک چهارم کرونا و قرمز شدن وضعیت اغلب شهرهای ایران نشان از آن دارد که مدیریت های چندگانه، ناهماهنگ و غیرکارشناسی برای کنترل کرونا در کشور جواب نمی دهد و تاوان این گونه مدیریت ها در مبارزه و کنترل این ویروس را مردم باید با از دست دادن جان و مال خود بپردازند.

کرونا همچنان می تازد 29 فروردین 1400

کرونا همچنان می تازد

با نزدیک شدن به آغاز فصل بهار به نظر می‌رسد صبر و تحمل بسیاری رو به پایان است؛ آنها به چشم‌اندازی نیاز دارند که محدودیت‌ها چه زمانی گام به گام رفع می‌شوند، کی می‌توانند روی واکسینه شدن حساب کنند و این ماجرا کی به پایان می‌رسد.

تکرار سناریو مرگ 28 فروردین 1400

تکرار سناریو مرگ

اواخر سال 98 کرونا وارد کشور شد و مردم به خاطر جان خودشان هم که شده قرنطینه را رعایت می کردند حتی مسوولین نیز با هر روشی که شده مردم را در قرنطینه نگه می داشتند حتی شده با بستن جاده هایی که به شهر های قرمز ختم می شد و با این روش بهار و تابستان سال 99 نسبت به بهار 1400 مرگ و میر کمتری را شاهد بودیم چرا که مردم پرتکل های بهداشتی را رعایت می کردند.

فرار از مسوولیت 28 فروردین 1400

فرار از مسوولیت

اواخر اسفند ماه بود که سفرهای نوروزی آزاد شد و این تازه شروع ماجرا بود چرا که وضعیت کشور هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ کرونا وخیم شد.

بازگشت کرونا 14 فروردین 1400

بازگشت کرونا

سیزدهم فروردین مردم از گذشته عادت داشتند که دور هم جمع شوند و در فضای سبز حضور پیدا کنند اما امسال همانند سال گذشته این سنت نباید اجرایی شود چرا که مردم در نوروز سفر به شهرهای نارنجی و قرمز رفته اند و توجهی به هشدارهای وزارت بهداشت نکردند و به سفرهای خود ادامه دادند البته عادی انگاری که مسوولین در این مدت انجام دادن هم بی تاثیر نبود چرا که مردم وقتی متوجه شدند که مسوولین نیز بی توجه به کرونا هستند بی توجهی کردند و به سفرهای نوروزی خود پرداختند.

ادامه صف مرغ در ۱۴۰۰ 13 فروردین 1400

ادامه صف مرغ در ۱۴۰۰

ماجرای صف های طولانی مرغ و گران شدن آن از ماه های آخر سال 99 آغاز شد و با وجودی که طی چندین ماه گذشته مسوولین برای عرضه مرغ وعده داده بودند و براساس گزارها این صف های طولانی برای تهیه مرغ با قیمت دولتی همچنان ادامه یافته است. قیمت مرغ در این مدت با نوسانات زیادی رو به رو بود؛ بخشی از مشکلات مرغ هم دو نرخی بودن قیمت آن است. قیمت مرغ در بازار با دو نرخ دولتی و آزاد پخش می‌شود. قیمت مرغ با توجه به منجمد و غیر منجمد بودن آن نیز متفاوت است.