ساختارهای ناکارآمد در هم تنیده 03 مهر 1400

ساختارهای ناکارآمد در هم تنیده

چندی است بحث مشکلات بانکها بر سر زبانهاست. برخی مشکل را بدون ربا بودن, برخی مشکل آن را عقب ماندگی از بانکداری نوین جهانی, برخی نیز مشکل آن را خلق پول از هیچ و مانند آن می دانند. ولی به نظر می رسد مشکل بانکداری ما پیچیده تر است.

یادداشت | روزنامه اقتصاد پویا
نقش شرکتهای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه 27 شهریور 1400

نقش شرکتهای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

یکی از مهم‌ترین ارکان بازار سرمایه، سهامداران نهادی یا به اصطلاح، حقوقی‌های بازار هستند که نقش بسیار مهمی را در روان‌سازی معاملات بازار، حمایت از بازار، کارا نمودن بازار، حفظ ارزش ذاتی سهام و بسیاری از کارکردهای دیگر ایفا می‌کنند یا به بیان بهتر، می‌توانند ایفا کنند.

آیا روند صعودی نفت عاملی برای رشد بازار سرمایه خواهد بود؟ 23 شهریور 1400
بررسی روند قیمت نفت و اثر بخشی آن در بازار سرمایه

آیا روند صعودی نفت عاملی برای رشد بازار سرمایه خواهد بود؟

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است، ماه ژوئیه ناگهان روند رشد مصرف نفت در جهان معکوس شد و به دلیل تداوم شیوع دلتا، افق مصرف در چهار ماه آینده، یعنی تا پایان سال جاری میلادی تا اندازه‌ای مبهم شده است.

گرانی های ممتد 21 شهریور 1400

گرانی های ممتد

درحال حاضر وضعیت اقتصاد کشور به مانند سایر بخش ها دچار سیاست زدگی محض شده است و از سیاست بیش از اقتصاد تاثیر می پذیرد و نشانه های بارز آن در بحث تصویب بودجه،تصویب قوانین مربوط به حوزه مالی و پولی و یا قوانین مبارزه با فساد و پولشویی و ... کاملا مشهود است. بسیاری از گزارش های منتشر شده از وضعیت معیشتی مردم نشان میدهد که بیش از 60 تا 70 درصد مردم توانایی خرید انواع گوشت و مرغ را ندارند و به گفته صاحبان بسیاری از قصابی ها و مراکز فروش مواد پروتئینی،بیشتر مراجعات مردم جهت خرید استخوان ها و سایر موارد دور ریز است که این وضع در شهر ها و نقاط محروم کشور بیشتر از کلان شهرهاست.

خانه سازی برای تمام اقشار 20 شهریور 1400

خانه سازی برای تمام اقشار

وعده خانه دار شدن همه اقشار به گوش رسید هیچکس حتی فکرش را هم نمی کرد که چنین مسکن بدون امنیتی را تحویل دهند. پس از اینکه دولت یازدهم روی کار آمد، مسکن اجتماعی را بیان کرد مسکن اجتماعی طرحی که از دولت یازدهم قرار بر انجامش بود و تا کنون که دولت ودوازدهم روی کار آمده است انجام نشده است و متروکه ماند.

بازگشت اعتماد مردم با عمل به وعده ها 20 شهریور 1400

بازگشت اعتماد مردم با عمل به وعده ها

براساس قاعده‌های اقتصادی رایج در دنیا،‌ دو عامل عمده می‌تواند باعث کاهش ارزش پول ملی یک کشور شود؛‌ نخست این که پشتوانه‌ی مناسب، قوی و قدرتمند برای تقویت منابع پولی کشور وجود نداشته باشد و از نوسانات پول به گونه‌ی مناسب، به موقع و مطلوب جلوگیری نشود. عامل دوم نیز بی‌ثباتی اقتصادی، موجودیت مشکلات ساختاری در اقتصاد و سوء مدیریت منابع اصلی پولی و مالی کشور است. نتیجه‌ی وضعیت حاضر چنین می‌شود که پولدار،‌ پولدارتر شده و فقیر نیز بیشتر در گودال فقر خود فرو می‌رود. حاصل آن ایجاد جامعه‌ی طبقاتی با فاصله‌های عمیق و سنگینی است که هرکدام از این حفره‌ها باعث گسست‌های عمیق و شکاف‌های بزرگی در درون جامعه خواهد شد.

نابودی معیشت مردم 17 شهریور 1400

نابودی معیشت مردم

یکی از موضوعات مهم که مساله مبتلابِه همه کشورهای درگیر در ماجرای شیوع ویروس کروناست، دوگانه معروف معیشت یا سلامت است. دوگانه‌ای که گاه از آن به‌عنوان پارادوکس سلامت یا معیشت یاد می‌شود.

ضرورت بازنگری در دامنه نوسان بازار سرمایه 15 شهریور 1400

ضرورت بازنگری در دامنه نوسان بازار سرمایه

یکی از اهداف اصلی ناظران بورس‌های اوراق بهادار، اطمینان از منصفانه، کارآمد و شفاف بودن بازارها است.

تغییر سبک زندگی مردم 15 شهریور 1400

تغییر سبک زندگی مردم

آزادی انسان در انتخاب سبک زندگی خود، در منشورهای جهانی مانند منشور حقوق بشر به رسمیت شناخته شده و به‌عنوان یک سند فرادستی، همه کشورهای پذیرنده از جمله ایران موظف به احترام و رعایت آن هستند . فراموش نشود که قانون اساسی عالی ترین سند در تنظیم روابط میان ملت و دولت به معنای عام آن است و هیچ یک از دو طرف حق نقض آن و عمل دلخواه به بخش یا بخش‌هایی از آن‌را ندارد.

انتصاب جدید؛ تحولات عمیق در وزارت اقتصاد 09 شهریور 1400

انتصاب جدید؛ تحولات عمیق در وزارت اقتصاد

امیر هوشمند ؛فعال بازار سرمایه

دکتر علی اکبر صالحی،شخصیت بی مانند کشور 09 شهریور 1400

دکتر علی اکبر صالحی،شخصیت بی مانند کشور

با جایگزینی آقای اسلامی بجای شخصیتی برجسته چون پروفسور علی اکبر صالحی بهت و حیرت بر فضای رسانه ای حاکم‌ شد.