صادرات آسان ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

صادرات آسان

دنیای تجارت امروزه تماما در حال رقابت است ، موفقیت هر کشور و مردمان آن کشور در گرو درک کردن و شناخت کافی از امکانات موجود و بهره‌گیری درست از آنها به منظور توسعه بیشتر در همه جوانب است و این امر در ایران نیز که سالیان سال است بر درآمدهای نفتی خود اتکا داشته، بسیار ضروری است. جامعه‌ای که می‌خواهد متکی به کسی نباشد بویژه غرب و برای حفظ استقلال خود نیاز به درآمد از منابع و امکانات دیگری نیز دارد که باید شناسایی و به منظور توسعه آنها برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری و راهکارهای موثر انجام دهند و از درآمدهای بدست آمده که چه به صورت فردی و یا جمعی کسب شده است بهرمند شود . این امر در مرحله اول به شناسایی منابع، موانع و امکانات و در مرحله بعد به راهکارهایی برای دستیابی به عمل کرد بهتر و اقدام سریع تر در به انجام رساندن این پروژه ها، نیاز دارد .از جهتی صادرات در حالی که عملکرد شرکت از جمله حجم فروش، سهم بازار، سودآوری و موقعیت رقابتی را بهتر می کند تأثیر خوبی هم روی بخش های از استخدام، درآمدهای ارزی، توسعه های صنعتی و آسایش ملتدارد. با توسعه جهانی شدن اقتصاد در بین الملل ، صادرات مهمترین عامل بین‌المللی کردن شرکت‌ها و اقتصادها است. به همین دلیل مسوولان و سیاستگذاران در امور بازرگانی وتجارت باید بکوشند تا راه را برای شرکت‌ها ایرانی که برای رقابت در بازارهای داخلی و همچنین خارجی و موانع متعدد صادراتی و توسعه صادراتی شرکت خود هموار کنند.

یادداشت | سایت خبری اقتصاد پویا
خرد شدن رسانه های مستقل توسط رسانه های وابسته ۲۶ آبان ۱۴۰۱

خرد شدن رسانه های مستقل توسط رسانه های وابسته

مونا ربیعیان/ سردبیر

فاصله بین دولت و مردم با وعده های پوشالی بیشتر شد ۱۴ آبان ۱۴۰۱

فاصله بین دولت و مردم با وعده های پوشالی بیشتر شد

سخنان وزیر اقتصاد در مورد بازگرداندن امید از دست رفته به فعالین اقتصادی بر این باور است که همواره شاهد آن بوده ایم که مسئولین کشور در مورد مسائل مختلف وعده هایی را داده اند که در اغلب موارد قادر به تحقق آن نبوده اند، از جمله وعده هایی که رئیس جمهور در خصوص کاهش شیب تورم ،ساخت مسکن، مبارزه با فساد، ایجاد اشتغال، تشکیل صندوق جبران هزینه افرادی که در بورس متضرر شده بودند و ... داد که نه تنهامحقق نشدند بلکه عدم تحقق وعده هایی که در این مدت از سوی مسئولین داده شد فاصله میان دولت ومردم را به شدت افزایش داده است.

سپهر مذاکرات هسته ای ایران ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

سپهر مذاکرات هسته ای ایران

ازمرداد ماه سال ۱۳۸۱ که مخالفان خارج از کشور نظام جمهوری اسلامی ایران از تاسیسات آب سنگین اراک و نیز تاسیسات هسته ای نطنز اطلاعاتی را منتشر کردند ، فشار سیاسی کشورهای غربی بر ایران آغاز شد.

ریسک اقتصادی بالا مانع جذب سرمایه گذاری خارجیست ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

ریسک اقتصادی بالا مانع جذب سرمایه گذاری خارجیست

"اعلام شد هر خارجی صد هزار دلار سرمایه به کشور آورد ، اقامت به او می دهند." باید تاکید کرد دوران شعارهای پوپولیستی گذشته است و فرصت برای این گونه شعارها وجود ندارد.

اغراق در کیفیت لوازم خانگی ۰۸ شهریور ۱۴۰۱

اغراق در کیفیت لوازم خانگی

واقعیت این است که صنعت لوازم خانگی با توانمندی شرکت های دانش‌بنیان‌ گِره می‌خورد تا راه برای ورود محصولات ساخت ایران به خانه‌ها باز شود و اگر غیر از این باشد همان آش و همان کاسه پدیدار گشته و رغبت مردم برای خرید کالاهای خارجی دوچندان خواهد شد.

استقلال بانك مركزي!؟ ۰۵ شهریور ۱۴۰۱

استقلال بانك مركزي!؟

بنده همواره در مقالات و‌گفتگوها بر استقلال بانک مرکزی تأکید داشتم زیرا در اقتصادهای دولتی سیاسی نظیر کشورما ، بانک های مرکزی فاقد استقلالند و لذا سیاستهای پولی که از مهمترین تکالیف بانک مرکزی است با دخالتهای مستمر دولت ها در جهت منافع آنان تعیین میگردد.

کارنامه سیاست و اقتصاد دولت های قبل و درسی برای دولت آقای رییسی ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
دکتر عباس سلیمیان: نامه به رئیس جمهور 22/5/1401

کارنامه سیاست و اقتصاد دولت های قبل و درسی برای دولت آقای رییسی

مطالبی را که امروز به محضر مقام محترم ریاست جمهورجناب آقای رییسی ، دولتمردان دولت سیزدهم و در اصل برای مردم کشورم می نویسم ، در گذشته در مقیاسی و فضایی دیگر و به قلمی متمایز برای دولت جناب آقای روحانی نوشته ام، که در آن دولت نه گوش شنوایی بود و نه تعصبی و نه انگیزه ای برای دریافت راه و چاره زیرا که در خلسه برجام و شد و نشد آن مردد مانده بودند ، و امروز که در اثر استقامت رهبری، تلاش مذاکره کنندگان برجام از یک سو و شرایط برآمده از جنگ اوکراین، کشور در موقعیت خاصی قرار گرفته که می تواند با درایت دولت در متن تعاملات مثبت بین المللی قرار گیرد و کشتی اقتصاد کشور در مسیر درست آن راه پیشرفت را باز کند، باز غیرت و عشقم به وطن تاب نیاورد و حسب وظیفه و تعهدی که برای حفظ کشور و ماندگاری درست تر و طبیعی تر نظام و سعادت مردم وطنم حس می کنم، پس دوباره و به سیاقی جسارت آمیز ترمی نویسم.

مهرداد بذرپاش دوساله شد ؟!؟! ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

مهرداد بذرپاش دوساله شد ؟!؟!

شهید والا مقام منصور بذرپاش دوم فروردین ۱۳۳۴ ، در گرمسار چشم به جهان گشود. پدرش رحیم و مادرش، عشرت نام داشت. در رشته تجربی متوسطه درس خواند و کارمند اکباتان بود. سال ۱۳۵۶ ازدواج کرد و صاحب یک دختر بنام الهام و یک پسر بنام مهرداد شد. منصور بذرپاش به عنوان بسیجی در جبهه ها حضور یافت و در روز دهم اردیبهشت ۱۳۶۱، در سن 27 سالگی و در حالی که پسرش مهرداد تنها حدود دوسال سن داشت ، در عملیات بیت المقدس با سمت معاون فرمانده گردان در جبهه فکه بر اثر اصابت گلوله توسط نیروهای دشمن به شهادت رسید . مزار پاک این شهید در بهشت زهرا ( س ) تهران قطعه 26 ردیف 39 و شماره 29 واقع است. یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد .

دیپلماسی مدرن بر حل مشکلات اقتصادی، یافتن بازارها و سرمایه گذاری ها متمرکز است ۲۷ تیر ۱۴۰۱

دیپلماسی مدرن بر حل مشکلات اقتصادی، یافتن بازارها و سرمایه گذاری ها متمرکز است

دیپلماسی مدرن در درجه اول بر حل مشکلات اقتصادی، یافتن بازارها و سرمایه گذاری ها متمرکز است، آخرین راه نماهای دیپلماسی توجه زیادی به پروتکل محافل تجاری یا به قول بازرگانان "فرهنگ کسب و کار" دارند.

نقش تشکل های صنایع تبدیلی و تکمیلی در برنامه هفتم !!؟ ۲۶ تیر ۱۴۰۱

نقش تشکل های صنایع تبدیلی و تکمیلی در برنامه هفتم !!؟

رئیس کمیسیون آموزش و مطالعات راهبردی فدراسیون تشکل های صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی برکسی پوشیده نیست که امنیت و سلامت غذایی نقش کلیدی در بقاء تمدن‏ها داشته و یکی از مهمترین مولفه‏های توسعه پایدار برای زندگی سالم در تمامی کشورهای جهان می باشد. از طرفی در احادیث دینی(غذای حلال) و اسناد بالادستی کشور عزیزمان به کرات بر اهمیت این موضوع تاکید شده است.