ایران از توسعه روابط با یونان استقبال می‌کند ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

رئیسی در آیین دریافت استوارنامه سفیر جدید یونان:
ایران از توسعه روابط با یونان استقبال می‌کند

رئیس جمهور با افتخارآمیز توصیف کردن نقش تمدن‌های کهن و ریشه‌دار ایران و یونان در پیدایش و تکامل مدنیت، ابراز امیدواری کرد که روابط صمیمی و دوستانه ایران و یونان بستر مناسبی‌ برای گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باشد.

آخرین اخبار | سایت خبری اقتصاد پویا
گرانی بهای گاز برای کاهش مصرف ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
اقتصاد پویا در گفت و گو با نمایندگان مجلس بررسی کرد؛

گرانی بهای گاز برای کاهش مصرف

صرفه جویی در مصرف آن هم برای گاز محدود به مردم و جامعه نمی‌شود بلکه دارای مسائلی است که باید از لحاظ زیر ساختی مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال زمانی که ساختمانی شروع به ساختن می‌شود با رعایت نکاتی از قبیل عایق کاری، تأسیسات ساختمان‌ها و حتی دوجداره کردن پنجره‌ها راهی برای گریز از هدر رفت انرژی است و همین موضوع بارها کارشناسان را به این واداشته است که نسبت به عدم رعایت موارد فوق مجوز ساخت و ساز ابطال شود یا اصلاً مورد تأیید قرار نگیرد تا از این طریق بتوان در مسیر صرفه جویی انرژی گام برداشت که در این راستا می‌توان به اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در ساختمان‌های جدید و بهسازی و نوسازی تمامی ساختمان‌های اداری و عمومی دولتی با هدف مصرف کمتر انرژی، سرمایه‌گذاری و بهبود راندمان نیروگاه‌های کشور با بهره‌گیری از تجهیزات و تکنولوژی‌های روز و تبدیل نیروگاه‌های حرارتی به سیکل ترکیبی و همچنین نوسازی و بهسازی شبکه انتقال برق، توسعه و نصب فراگیر کنتورهای هوشمند و قرائت از راه دور با قابلیت قطع و وصل گاز و برق به منظور مدیریت پرمصرف‌ها اشاره کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی عازم روسیه شد ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

دبیر شورای عالی امنیت ملی عازم روسیه شد

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در پنجمین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای که در مسکو برگزار می‌شود، صبح روز سه شنبه تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.

تجارت قبر/ طرح جدید شهردار: اخذ عوارض از قبرها در تهران!  / کارهای عجیب شهرداری کم نیست ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
اقتصاد پویا در گفت و گو با یک جامعه شناس بررسی کرد؛

تجارت قبر/ طرح جدید شهردار: اخذ عوارض از قبرها در تهران! / کارهای عجیب شهرداری کم نیست

در صورت تصویب شورای شهر تهران و تایید فرمانداری از سال آینده هزینه نگهداشت سالیانه قبور برای هر پلاک قبر گرفته می‌شود.

رشد تجاری با همکاری اوراسیا /   عضویت دائمی ایران در اوراسیا تحریم را ناکارآمد می‌کند / ورود به اتحادیه اوراسیا گامی بلند برای توسعه اقتصادی کشور است ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
نمایندگان مجلس درخصوص ادامه همکاری ایران و اوراسیا مطرح کردند

رشد تجاری با همکاری اوراسیا /   عضویت دائمی ایران در اوراسیا تحریم را ناکارآمد می‌کند / ورود به اتحادیه اوراسیا گامی بلند برای توسعه اقتصادی کشور است

اتحادیه اقتصادی اوراسیا سال 2014 بین روسیه، بلاروس و قزاقستان شکل گرفت و خیلی زود کشورهای دیگری همچون ارمنستان و قرقیزستان نیز به آن پیوستند. اتحادیه اوراسیا حدود 20 میلیون کیلومتر مربع وسعت و بیش از 183 میلیون نفر جمعیت دارد که تولید ناخالص داخلی آن حدود 5 هزار میلیارد دلار است.

مهلت سه‌ماهه بهبود کیفیت اینترنت رو به پایان است / وزیر می‌تواند از دومین کارت زرد عبور کند؟ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

مهلت سه‌ماهه بهبود کیفیت اینترنت رو به پایان است / وزیر می‌تواند از دومین کارت زرد عبور کند؟

اگر وزیر ارتباطات تا ۲۴ بهمن ماه رضایت مجلس را در زمینه پیشرفت شبکه ملی اطلاعات و کیفیت اینترنت جلب نکند، این موضوع مجددا به صحن مجلس ارجاع شده و به گفته یک نماینده مجلس «عیسی زارع پور در این زمینه تذکر و کارت زرد می‌گیرد، که عملا وی را به مرحله استیضاح نزدیک خواهد کرد.»

تشکر قالیباف از نیروی هوایی ارتش ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

تشکر قالیباف از نیروی هوایی ارتش

رئیس مجلس شورای اسلامی روز نیروی هوایی را به غیورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت و از اقدامات این نیرو در خودکفایی و دفاع قدردانی کرد.

نابودی ساخت و ساز نهضت ملی در یک دهه ناکارآمدی ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
اقتصاد پویا بررسی می کند؛

نابودی ساخت و ساز نهضت ملی در یک دهه ناکارآمدی

در دهه 90 ساخت و ساز متوقف شده بود و این باعث برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن شد و از سوی دیگر گرانی ارز به یکباره قیمت ها را افزایش داده است.

ورشکستگی صنعت در ایران / از زخم های سال های گذشته درس نگرفته اید؟ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
گفت وگوی اقتصاد پویا با فرشاد مومنی، استاد دانشگاه:

ورشکستگی صنعت در ایران / از زخم های سال های گذشته درس نگرفته اید؟

فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه و اقتصاددان بیان اینکه ساده انگاری افراطی و دم دستی کردن واقعیات پیچیده، ریشه اصلی فاجعه سازی های ناشی از شوک درمانی در سطح دنیا است، گفت: باید حواسمان باشد که شوک درمانی یک مشترک لفظی است. ما با گونه های پرشماری از شوک روبرو هستیم که بعضی از آنها می‌تواند نیروی محرکه نجات هم باشد. آن شوک هایی که نیروی محرکه جهش های توسعه ای است، اقتصاد را از یک وضعیت تعادلی موجود به یک سطح بالاتر هدایت می کند اما آن چیزی که به عنوان یک پدیده مذموم در این خصوص معرفی شده، کادر برنامه تعدیل ساختاری با فشار برخی سازمان های اقتصادی بین المللی در برخی کشورهای در حال توسعه است.

تقاضای نفت ایران از تولید جلو زد ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

تقاضای نفت ایران از تولید جلو زد

صنعت نفت ایران پس از گذر از فزاز و نشیب‌های متعدد در سال‌های گذشته اکنون به شرایط نسبتا مطلوبی دست یافته تا جایی که طبق گفته‌های وزیر نفت فروش نفت سبک ایران بیشتر از تولید است و آنطور که کارشناسان می‌گویند می‌توان به آینده این صنعت امیدوار بود.

پیام تسلیت آیت‌الله رئیسی برای روسای جمهور ترکیه و سوریه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
در پی وقول زلزله صورت گرفت؛

پیام تسلیت آیت‌الله رئیسی برای روسای جمهور ترکیه و سوریه

رئیس جمهور در پیام‌های جداگانه‌ای وقوع حادثه زلزله در دو کشور ترکیه و سوریه را به رؤسای جمهور و مردم دو کشور تسلیت گفت و آمادگی کشورمان برای ارائه کمک‌های امدادی فوری را اعلام کرد.