مونا ربیعیان- انتقادها به بازگشایی مدارس در ایران بالا گرفته است و بسیاری از خانواده ها و معلمان در اعتراض به وضعیت فضای آموزشی در مدارس و رعایت نشدن دستورالعمل های بهداشتی به ادارات کل آموزش و پرورش در استان ها مراجعه کرده اند.

در برخی از استان ‌های کشور حتی مدارس مخالف بازگشایی های عجولانه و شتابزده هستند و مطرح کرده اند که در صورت اصرار به بازگشایی مدارس، برخی خانواده ها و دانش آموزان عنوان داشته اند که از دستورات وزارت آموزش و پرورش و ستاد ملی کرونا سرپیچی خواهند کرد. از طرفی، واکسیناسیون دانش آموزان هم با استقبال چندانی مواجه نشده است و همین مسئله نگرانی خانواده ها و معلمان را درخصوص شیوع بیشتر بیماری حین آموزش حضوری در مدارس دو چندان ساخته است.

بازگشایی های هزینه بردار برای خانواده ها

یک کارشناس حوزه بهداشت و سلامت درخصوص روند واکسیناسیون دانش آموزان برای بازگشایی مدارس به خبرنگار «اقتصاد پویا» گفت: بازگشایی مدارس موکول به واکسینه شدن کامل دانش آموزان شده است و در عین اینکه مطرح شده است که تزریق واکسن برای دانش آموزان اجباری نیست، دانش آموزانی که واکسینه نشدند مجبور هستند تا برای ادامه تحصیل و حضور در مدارس در آبان ماه هر هفته دو تست پی سی آر انجام دهند تا در صورت منفی شدن تست قادر به حضور در مدارس شوند. با توجه به عملی نشدن چنین خواسته ای از والدین و دانش آموزان به دلیل بار مشکلات بهداشتی و مالی آن می توان پیش بینی کرد که در صورت بازگشایی مدارس یک هرج و مرج آموزشی توأم با افزایش بار بیماری در کشور اتفاق خواهد افتاد.

محمدرضا محبوب فر در ادامه در پاسخ به این پرسش که تکلیف واکسیناسیون دانش آموزان بدون شناسنامه در کشور چه خواهد شد گفت: دانش آموزان بدون شناسنامه به دلیل فقر مالی خانواده ها از زمانی که آموزش آنلاین شد دیگر تحصیل نکرده اند و از مدرسه بازمانده اند. حتی برخی از دانش آموزانی هم که شناسنامه داشتند در زمان آنلاین شدن آموزش ها به دلیل دسترسی نداشتن به تجهیزات آموزشی مثل گوشی موبایل و تبلت و کامپیوتر و لپ تاپ و اینترنت ترک تحصیل کرده اند. رقم ترک تحصیل دانش آموزان در استان های محروم بالای ۵۰ درصد و در استان های برخوردار ۳۰ درصد بوده است. بخشی از دانش آموزان در سنین کودکی و نوجواننی اکنون وارد بازار کار شده اند که بخش زیادی از آن ها وارد خیابان ها شدند و تبدیل به کودکان کار گردیده اند.

اعتراض والدین به بلاتکلیفی های آموزشی در کشور

وی افزود: برخی از والدین به دلیل بلاتکلیفی در کشور و عدم اطمینان به واکسیناسیون دانش آموزی و گرانی انجام تست های پی سی آر و مشکلات بهداشتی حضور فرزندان خود در محیط آلوده آزمایشگاه ها حاضر نیستند فرزندانشان را به مدرسه اعزام کنند. در این میان برخی از خانواده ها کودکان خود را فراری می دهند و به کشورهای امارات، ترکیه، روسیه و… اعزام می کنند و این می تواند برای اینده کشور فاجعه بار باشد.

این کارشناس حوزه سلامت و بحران های محیطی در بخشی از مصاحبه خود از روند واکسیناسیون در کشور انتقاد کرد و گفت: مسوولین طی دو الی سه ماه آینده مجبور هستند که از انگلیس و آمریکا واکسن وارد کنند چرا که در حال حاضر واکسن برکت در کشور موجود نیست و به مراکز واکسیناسیون اعلام شده دز اول برکت تزریق نشود و تنها واکسن برکت برای تزریق دز دوم مورد استفاده قرار گیرد. مردم در حال حاضر آواره و سرگردان شهرها برای تزریق واکسن های برکت و آسترازنکا و اسپوتنیک هستند اما در حال حاضر فقط واکسن چینی موجود است. واکسن هراسی و واکسن ستیزی در کشور هم به نقطه ای رسیده است که واکسن زیاد اما تقاضا کم است و ظرفیت واکسیناسیون کشور بلاتکلیف مانده است. در شهرهایی مانند اصفهان و قم و در بین روستائیان و عشایر، واکسیناسیون با استقبال مواجه نشده است و حدود ۴۰ درصد مردم هنوز واکسن تزریق نکردند.

دز یادآور   واجب تر از همیشه

وی در ادامه بیان کرد: برای دز سوم واکسن های موجود در کشور که دز یادآور و تقویتی است واکسنی تعریف نشده است بنابراین مقامات سیاسی و سلامت کشور مجبور هستند واکسن های تک دز فایزر، مدرنا و جانسون اند جانسون وارد کنند چرا که پیک ششم بیماری اکنون آغاز شده است و تعداد مبتلایان و مرگ و میرها در حال افزایش است. این پیک چون ترکیبی از سویه های دلتا و لامبدا و مو و ویروس آنفلوآنزا است خانمان برانداز است. حتی پیک ششم کرونا چون همزمان با سردی هوا و آلودگی بی سابقه هوا در پاییز و زمستان اتفاق می افتد لاجرم واکسیناسیون باید با تزریق واکسن های معتبر خارجی تجدید شود.

محمدرضا محبوب فر در پایان بیان کرد: اگر ممنوعیت و تحریم واکسن از ابتدا صورت نمی گرفت و واکسن وارد کشور می شد، کشور مجبور نمی شد تا واکسنی وارد کند که جبران عقب افتادگی ۸ ماهه واکسیناسیون در کشور باشد و به دلیل محدودیت سبد واکسیناسیون در کشور مجبور باشد که مردم را برای تزریق واکسن تهدید کند. مردم باید برای تزریق واکسن و انتخاب نوع واکسن آزاد باشند و شخصا برای تزریق تصمیم گیری کنند. در نهایت اینکه چون کرونا در کشور ایران در حال حاضر به یک بحران سیاسی و اجتماعی تبدیل شده است، بازگشایی مدارس می تواند نسل کشی دانش آموزان و آینده سازان کشور را به دنبال داشته باشد.