ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰هزار تومانی چاپ شده و به احتمال بسیار زیاد تا عید امسال به بازار عرضه خواهد شد.

حسین قیدر/توزیع ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰ هزار تومانی که بنا بود به همراه ۱۰۰ هزار تومانی به بازار عرضه شود، به دلیل اشباع بازار از ایران‌‏چک‌‏های ۱۰۰ و ۵۰ هزار تومانی به زمان دیگری موکول شد تا در آستانه نوروز و در جهت تنظیم نیاز مردم به بازار عرضه شود.

چاپ و توزیع اسکناس های جدید

مجید صنیعی، رئیس سازمان چاپ اسکناس و ضرب مسکوک بانک مرکزی در این باره ابراز داشت: آمادگی برای چاپ ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰ هزار تومانی وجود دارد و بخشی از این ایران‌‏چک‌‏ها هم‌اکنون چاپ شده و آماده توزیع است.

وی افزود: دستور توزیع ایران‌‏چک‌‏ها را باید بانک مرکزی و اداره نشر اسکناس و مسکوک صادر کند که هنوز دستوری برای توزیع صادر نشده است.

رئیس سازمان چاپ اسکناس و ضرب مسکوک بانک مرکزی از اعلام میزان ایران‌چک‌‏های ۲۰۰ هزار تومانی آماده توزیع امتناع کرد و گفت: به میزان نیاز جامعه ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰هزار تومانی منتشر شده است، اما هنوز توزیع نشده و در آینده با توجه به سیاست‌‏های بانک مرکزی توزیع خواهد شد.

وی در خصوص ویژگی‌‏های ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰هزار تومانی، گفت: روی ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰ هزار تومانی طرح سد کارون ۳ چاپ شده است و رنگ اصلی این ایران چک سبز است.

رئیس سازمان چاپ اسکناس و ضرب مسکوک بانک مرکزی در خصوص اسکناس‌‏های ۱۰هزار تومانی نیز ابراز داشت: طرح این اسکناس آماده است، اما از آنجایی که مردم به ایران‌‏چک‌‏های ۱۰۰ و ۵۰ هزار تومانی اقبال زیادی نشان دادند، بنابراین در حال حاضر سیاست چاپ این اسکناس‌‏ها مطرح نیست.

کنترل تورم به شیوه دولت سیزدهم

مرتضی افقه؛ کارشناس اقتصادی درخصوص ایران چک های جدید با تاریخ انقضا یک ساله به خبرنگار ما گفت: چاپ اسکناس می تواند نشان از این باشد که تورم کنترل شود چرا که در حال حاضر اسکناس ۵ و ۱۰ هزار تومانی دیگر پول خورد محسوب می شود و این کار می تواند به معنای این باشد که تورم کنترل شود.

وی در ادامه اظهارداشت: متاسفانه دولت راه های کوتاه را انتخاب می شود به جای اینکه ریشه تورم را پیدا کند و آن را از بین ببرد و راهکارهایی که اقتصاددان ها به دولت ها می دهند براساس تورم خارج از کشور است چرا که تورم آنها به دلیل عرضه و تقاضا است اما در ایران تقاضا هست اما عرضه وجود ندارد درصورتی که برای کنترل تورم باید تحلیل درستی برای عرضه داشته باشیم.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: این که تورم را با چاپ اسکناس کنترل کنیم راه درستی نیست چرا که قدرت خرید مردم را کاهش می دهیم و این هنر نیست وقتی تقاضا وجود ندارد معلوم است که تورم کنترل نشده است بلکه قدرت خرید مردم را از بین برده ایم.

برجام کلید نجات اقتصاد

مرتضی افقه در ادامه در خصوص اینکه برجام می تواند تورم را کنترل کند اظهار داشت: برجام بدون تردید برخی از مشکلات اقتصادی را برطرف خواهد کرد چرا که نفت بفروش برسد مشکل عمده اقتصاد برطرف خواهد شد البته باید این را هم گفت که در کنار برجام باید مشکل اف ای تی اف هم برطرف شود تا بتوانیم پول نفت را بدون واسطه وارد کشور کنیم بنابراین وضع اقتصادی رو به بهبود خواهد رفت چرا که در غیر این صورت باید انتظار داشت وضعیت اقتصادی بدتر از این شود .