رئیس‌جمهور کشورمان روز دوشنبه عازم اندونزی شد. گفته می‌شود آیت الله سید ابراهیم رئیسی در راستای گسترش و تعمیق تعاملات اقتصادی و سیاسی با اندونزی قرار است با «جوکو ویدودو» همتای خود یک توافقنامه تجارت ترجیحی امضا کنند.

اما نگاهی به آمارهای تجارت دو کشور نیز نشان می‌دهد واردات اندونزی در سال گذشته به ۲۳۷ میلیارد دلار رسیده که طی سال‌های اخیر سهم کالاهای ایران به‌طورمتوسط حدود نیم درصد بوده است.

قابل ذکر است آمارها نشان می‌دهد بیشترین صادرات ایران به اندونزی در سال ۲۰۱۱ و قبل از دولت روحانی بوده است. با آمدن دولت روحانی حجم صادرات ایران به اندونزی کاهش چشمگیری داشته و تا سال ۲۰۱۶ به ۱۷۳ میلیون دلار رسیده است. اما طی چهار سال اخیر بار دیگر صادرات ایران به این کشور رشد داشته و به حدود یک میلیارد دلار رسیده است.

تجارت غیر نفتی یک میلیارد دلاری ایران با اندونزی

سید روح‌الله لطیفی اظهار داشت: در سالی که گذشت تجارت مشترک میان ایران و اندونزی به حدود یک میلیارد دلار رسید که از این عدد حدود ۸۴۶ میلیون دلار سهم صادرات ایران به اندونزی و حدود ۱۱۸ میلیون دلار سهم واردات از این کشور بوده است.

وی درباره جزئیات تجارت وزنی میان دو کشور نیز بیان کرد: برآورد‌ها نشان می‌دهد که ایران در سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۱۸ هزار تن کالا تجارت با اندونزی داشته که از این رقم حدود یک میلیون و ۷۲۵ هزار تن صادرات ایران بوده و ۹۳ هزار تن نیز سهم واردات بوده است.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت درباره جزئیات کالایی تجارت مشترک میان دو کشور نیز توضیح داد: نگاهی به سبد صادراتی ایران به اندونزی نشان می‌دهد که بخش مهمی از صادرات را تنها یک کالا تشکیل داده است. ۹۵ درصد از کل صادرات ایران به این کشور به محصولات فولاد و آهن اختصاص دارد و محصولاتی همچون زعفران، ادویه، کشمش، خرما و محصولات نفت‌پایه پالایشگاهی و قیر نیز دیگر کالا‌هایی بوده که اندونزی از ایران وارد کرده است.

لطیفی درباره کالا‌هایی که ایران از اندونزی وارد کرده توضیح داد: ماهی‌های زینتی، نارگیل، قهوه، روغن پالم، واکسن، الکل‌های صنعتی، لاستیک، زغال، کاغذ و مقوا، پنبه و برخی لوازم یدکی خودرو و موتورسیکلت و پرینتر عمده کالا‌هایی بوده که در این مدت از اندونزی وارد شده است.

وی با بیان این‌که در دولت سیزدهم تحول قابل توجهی در تجارت مشترک با اندونزی به ثبت رسیده است، توضیح داد: در سال ۱۴۰۰ بالاترین میزان صادرات ایران به اندونزی در ۱۰ سال گذشته به ثبت رسید. آمار‌ها نشان می‌دهد که ما در سال ۱۳۹۲ حدوداً ۵۹ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵، ۱۷۳ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۹ حدوداً ۶۷۴ میلیون دلار صادرات به اندونزی داشتیم. به این ترتیب آمار ثبت شده در ۱۴۰۰ که بیش از یک میلیارد دلار بوده بالاترین صادرات در این حوزه است. با وجود آنکه صادرات در سالی که گذشت قدری کاهش پیدا کرده، اما با توجه به توسعه روابط دو کشور و همچنین سفر رئیس جمهور به اندونزی پیش‌بینی می‌شود که توسعه‌ای قابل توجه در روابط میان دو طرف به ثبت برسد.