در روز پایانی رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا، نمایندگان ایران در بخش انفرادی صاحب یک طلا و ۳ نقره شدند تا در نهایت ایران با مجموع ۳۹ مدال در تمامی رده‌های سنی این رقابت‌ها، بر سکوی نخست آسیا قرار گیرد.

در جریان رقابت‌های روز پایانی کاراته قهرمانی آسیا ۲۰۲۱ که در قزاقستان در حال برگزاری است، ذبیح‌الله پورشیب نماینده وزن ۸۴- کیلوگرم ایران به مدال طلا رسید و علی مسکینی در ۶۰-، صالح اباذری در سنگین وزن و مبینا حیدری در وزن ۶۸- کیلوگرم با شکست مقابل رقبای‌شان در دیدار نهایی، به مدال نقره رسیدند.

در فینال وزن ۸۴- کیلوگرم، ذبیح الله پورشیب مقابل ریکیتو شیمادا از ژاپن با نتیجه ۴ بر ۳ پیروز شد و بر سکوی نخست آسیا ایستاد.

پورشیب پیش از این روز گذشته (سه‌شنبه) در بازی نخست جانیئوک بیک از کره جنوبی را با نتیجه ۲ بر صفر شکست داد، وی در بازی دوم در هانتی مقابل اناس بشارت از فلسطین به برتری رسید و در ادامه نیز با شکست ۴ بر ۲ مازن الدوگایل از عربستان، راهی فینال شد.

در فینال وزن ۶۰- کیلوگرم، علی مسکینی مقابل عبداله حمد از اردن با نتیجه ۲ بر یک مغلوب شد و به  مدال نقره بسنده کرد.

وی  روز گذشته در مبارزه نخست با نتیجه ۳ بر ۲ بدر الوتایی از عربستان را شکست داد، سپس ۴ بر ۲ سانکار هاری از مالزی رو از پیش رو برداشت و در بازی سوم نیز با غلبه ۴ بر ۲ مقابل رافائل آکپاروف از قرقیزستان راهی فینال شد.

اما در فینال وزن ۸۴+ کیلوگرم، صالح اباذری نیز با قبول شکست ۴ بر صفر برابر طارق حمدی از عربستان (نایب قهرمان المپیک توکیو) به مدال نقره رسید.

 اباذری روز گذشته در دور نخست منگلی بین از کامبوج را با نتیجه ۷ بر صفر شکست داد، سپس اوتمان ماجد از عراق را با نتیجه ۲ بر یک از پیش رو برداشت و در بازی سوم نیز موفق شد سلیمان المولا از امارات را شکست دهد و راهی فینال شود.

در بخش زنان نیز مبینا حیدری نماینده وزن ۶۸- کیلوگرم ایران در دیدار فینال با نتیجه ۹ بر ۲ مغلوب کایو سامویا از ژاپن شد و به مدال نقره رسید. حیدری پیش از این در رده سنی امید، مدال طلای مسابقات را به دست آورده بود.

وی روز گذشته در دور نخست لی وونگ چوک از هنگ کنگ را با نتیجه ۴ بر یک از پیش رو برداشت، سپس مقابل آسل کانای از قزاقستا با نتیجه ۱۰ بر ۲ پیروز شد و در ادامه نیز با برتری ۲ بر صفر مقابل فاطما خاسیف از امارات به فینال رسید.

در پایان رقابت‌های رده‌های سنی قهرمانی آسیا در قزاقستان، ایران با ۳۹ مدال مجموع شامل ۱۴ طلا، ۱۰ نقره و ۱۵ برنز بر سکوی نخست آسیا ایستاد.

 قزاقستان با ۱۱ طلا، ۸ نقره و ۱۳ برنز نایب قهرمان شد و ژاپن با ۸ طلا، یک نقره و یک برنز بر سکوی سومی آسیا قرار گرفت.